Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yapı

tarafından
146
Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yapı

Çoğumuz kendi ülkemiz dışında herhangi bir ülkeyi görme fırsatı elde edemeden hayatımızı sürdürürüz. Bu konuda hem yabancı dil hem de ekonomik şartlar büyük oranda engel olur. Oysa uçak biletlerindeki düşüş ve dünyadaki globalleşme hareketleri artık yurtdışı gezilerini daha esnek ve ulaşılabilir bir hale getirmiştir. Ölmeden önce görülmesi gereken 10 yapı genellikle insanların tarihe, kültürel mirasa bakış açısıyla yakından ilgilidir. Bu anlamda kişisel zevk ve eğilimlere göre farklılıklar gösterebilir.

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yapılar

Keops Piramidi bu listenin net şekilde başını çekiyor. M.Ö. 2500’lü yıllardan bugüne gelebilmiş olan bu özel yapı Mısır’da bulunmaktadır. Bu yapıyı yakından görebilmek için yaklaşık olarak 200 Mısır Pound’u ödemek gerekiyor.

Roma’da yer alan Pantheon ise dünyada en çok ilgi gören yapılar arasında yer alıyor. Pantheon akşam 18:30’a dek ziyaret edilebiliyor. Ülkemizde bulunan Ayasofya ise 537 yılında ortaya çıkarıldı. Güncel gezi fiyatı 40 TL civarında seyrediyor ve turistler çok büyük ilgi gösteriyor. Ayasofya yaklaşık olarak 80 yıldır müze olarak işlev görüyor. Sagrada Familia dünyanın en uzun kilisesi olarak görülüyor. Henüz inşaatı faal olarak devam ediyor. Tamamlanması için yaklaşık olarak 6 senenin daha olduğu belirtiliyor.

Howard Kalesi gezilecek görülecek bir başka özel yapı. 1811 senesinde inşası sona eren yapıyı gezmenin bedeli 15 Sterlin. Sidney Opera Binası, Tac Mahal, Empire State, Bilbao Guggenheim ve Parthenon ise görülmesi gereken diğer yapılar.