Köln de Gezilecek Yerler

tarafından
205
Köln de Gezilecek Yerler

Kültür sanat, ticaret ve eğlence hayatı anlamında oldukça gelişmiş Almanya şehirlerinden birisi olan Köln’de, turistik amaçlı giden biri için birçok gezilmesi gereken yer bulunuyor. Köln’de bulunan Dom Katedrali ve Köln Katedrali gibi isimlerle bilinen, yapımı yarım asırdan fazla süren katedral, UNESCO’nun kültür mirası listesinde kendisine yer bulmuştur. Müze ve sanat galerileriyle görülmeye değer bir yer olan Köln’de gidilmesi gereken yerlere göz atarsak;

Köln’de nereler gezilmeli?

Köln (Dom) Katedrali: 632 yılda bitirilen Dom Katedrali, 1248 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Köln’deki en ünlü yapılardan biri olan Dom Katedrali, gotik tarzda çift kuleye sahiptir. Yüksekliği 157 metredir ve kapladığı alanda 7 bin metrekaredir. Köln’ün simgesi haline gelmiş olan Dom Katedrali, dünyanın üçüncü büyük kilisesidir.

Noel Pazarı: Köln ziyaretinizi 24 Kasım – 24 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirirseniz, mutlaka gitmeniz gereken yerlerden birisi Noel Pazarı. Burada, noel baba figürleri, noel süsleri bulunuyor ve ortaya oldukça renkli görüntüler çıkıyor.

Sualtı tüneli: Ren Nehri’nin kenarında kurulmuş olan Köln şehri, size Ren Nehri’nin içinde yürüme imkanı tanıyor. Sualtı tüneli geziniz, Ren’den başlıyor ve Kuzey Denizi yerleşim alanları ve Atlantik Okyanusu’na kadar uzanıyor. Bu gezintide size bir sürü köpekbalığı ve çeşitli deniz canlıları eşlik ediyor.

Hohenzollern Köprüsü: Hem tren hem araba yolu olarak kullanılan Hohenzollern Köprüsü, manzarasıyla görülmeye değer yerlerden birisi. Aynı zamanda kentin en önemli yapılarından Dom Katedrali de köprüden görülebiliyor.

Wallraf-Richartz ve Ludwig Müzeleri: Sanatseverlerin Köln’de görmesi gereken yerler arasında Wallraf-Richartz ve Ludwig Müzeleri gösterilebilir. Müzede, Rembrandt, Manet gibi önemli ressamların eserleriyle karşılaşmak mümkün.

Alter Markt (Eski Meydan): İsminden anlaşıldığı gibi şehrin en eski meydanlarından birisi Alter Markt’tır. Şehirdeki kafeler ve barların birçoğu burada bulunur ve gece hayatı da oldukça hareketli geçer.

Roma-Germen Müzesi: Köln Katedrali’ne yürüme mesafesinde olan Roma-Germen Müzesi, arkeolojiye ilgisi olanları uğraması gereken yerlerden biri. Roma-Germen Müzesi, Paleolitik dönemden erken Orta Çağ dönemine kadar geniş bir arkeoloji mirasına sahiptir.

Eski Belediye Binası: 900 yıllık bir geçmişe sahip olan Eski Belediye Binası, Orta Çağ’da yönetici sınıfın merkeziydi. Binada, 15. yy Rönesans mimarisi göze çarpmaktadır.