Münih Gezi Rehberi

tarafından
181
Münih Gezi Rehberi

Münih gezi rehberi yazımızda, Münih ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Münih Almanya’nın tüm güneydoğusunu kapsayan en büyük eyalet Bayern’in  başkentidir. Almanya’nın da en büyük 3. şehri olmaktadır.

Kültür ve sanat hayatının en renkli olduğu yerler içerisinde Münih adından söz ettiren bir şehirdir. İsmi Almancada München olarak biliniyor. München’in anlamı ise ” keşifler tarafından ” anlamına geliyor. Şehir henüz kurulmadan önce keşiflerin burada gelip yaşadığı söyleniyor. Bu sebepten dolayı da Münih ismini almıştır. Isar Nehri boyunca uzanan şehrin 1,5 milyona yaklaşan nüfusu vardır. Berlin ve Hamburg’dan sonra gelmektedir. Münih yeşil doğası ile turistlerden tam not almayı başarıyor. Şehrin etrafı 600 metre yükseklikte olan Alp dağları ile çevrilidir. Kentte Türk nüfusu yoğunlukta. Türklerin dışında Hırvatlar, Yunanlar, Sırplar, İtalyanlar da şehirde yaşan toplumlardan bazılarıdır.

Münih şehrini ziyaret eden turistlerin en beğendikler özellik ise şehrin mimari ve tarihi yapısı oluyor. Kent, 2. Dünya Savaşında ciddi hasarlar alsa da savaştan sonra tekrar inşasını tamamlamıştır. Köklü geçmişi olan şehir sanat, kültür, turizm, eğitim, teknoloji alanında büyük gelişmeler göstermiştir. Şehrin tarihi kültürü hakkında bilgi sahibi olmanız için Münih’te gezilecek yerlerden kısaca bahsettik.

Münih uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Münih uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Münih’te Gezilecek Yerler

1 – MarienPlatz

MarienPlatz, 1158’li yıllarda suçluların cezalandırıldığı bir cadde olmaktaydı. Şimdilerde ise cadde çevresinde tarihi yapıların bulunduğu işlek bir yerdir. Bakire Meryem Heykeli bu caddede yer alıyor.

2 – Altes Rathaus, Spielzeug Museum

Altes Rathaus eski belediye sarayıdır. 2. Dünya savaşında büyük darbelere alan saray sonraki yıllar onarılmaya çalışılmıştır. Şimdilerde oyuncak binası olarak kullanılıyor. Altes Rathaus, 11.00 ve 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

3 – İngiliz Bahçesi

Isar Nehri kıyısında olan İngiliz Bahçesi, yemyeşil alanları ile insanların vakit geçirmekten hoşlandıkları bir yerdir. Kitap okuyabilir, bisiklet sürebilir, kırlarda dolaşabilirsiniz.

4 – Deutsches Museum

1903 yılında Alman Mühendisler Odası tarafından kurulmuştur. Müze bilim ve teknoloji alanında en önemli müzelerden bir tanesidir.

5 – Olympiapark & Olympiaturm

1972 yılı Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiştir. İçerisinde 290 metre yüksekliğinde Olimpiyat Kulesi bulunmaktadır. Kulenin en üstünden manzarayı izleme şansı sizleri bekliyor.

6 – Asamkirche

Barok mimarisi ile yapılmış olan Asamkirche, mermerleri, süslü sütunları ve yaldızlı çelenkleri ile muazzam görünüyor. Bu dini yapı, görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.