Hamburg da Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?

tarafından
163
Hamburg da Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?

Avrupa Birliği’nin en büyük 6. metropolü olan Hamburg, Almanya’nın Berlin’den sonraki 2. büyük şehridir.  Birçok nehrin kesişim bölgesinde bulunan şehir,  kanallar ve göller açısından da oldukça zengin. Suyun bol olduğu şehirde turizm ise ticaretle yarışır derecede canlılık gösteriyor. Kışın hava sıcaklığının genelde sıfırın altında kalmasıyla yaz ayları turistlerin tercihleri arasında daha çok yer alıyor. Turistik amaçlı gidenler için parkları, deniz kültürü ve müzeleriyle gezilmeye değer bir şehir. Gezilmesi gereken yerleriyse şu şekilde inceleyebiliriz:

Rathaus (Hamburg Belediye Binası)

19.yüzyılın sonlarında inşa edilen bina, Neo Rönesans mimarisinin kendini gösterdiği ihtişamlı bir yapıdır. Yaklaşık olarak 620’den fazla odası bulunan binanın ön cephesinde de uzun bir kule bulunuyor. Yeşil çatısıyla biraz kiliseyi andıran binanın önündeki büyük meydanda yılın farklı dönemlerinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken noktalardan biri de binanın ana balkonunun üzerinde altın Latin harfleriyle yazılı olan ‘’Soyumuzdan gelenler, yaşlılarımız tarafından kazanılan özgürlüğü korumak için çaba harcamalıdır.’’ cümlesi oldu.

Alster Lakes (Alster Gölleri)

Şehir sakinleri tarafından sık tercih edilen yerlerden biri de Alster Nehri’nin kıyısında bulunan Alster Gölleri. Su sporlarının da yapıldığı gölün çevresinde bulunan parklar ve kafeler güzel dinlenme alanları oluşturuyor.

Jungfernstieg (Göl Turu)

Hamburg’a gidildiğinde yapılması gereken en can alıcı şeylerden biri de tekneyle yapılan göl turları. Jungfernstieg adındaki yerden kalkan bu tekneler, ziyaretçilere keyifli bir gezinti sunuyor. Jungfernstieg’in çevresinde gezinti yaparken göze çarpanlardan biride Hamburg’un büyük mağazaları. Hediyelik eşya alışverişleri bu mağazalarda gerçekleştirilebilir.

St. Michael Kilisesi

17 yüzyılda inşa edilen kilise şehrin en önemli tarihi yapılarından biri olma niteliğini taşıyor. 2. Dünya Savaşı esnasında da karşı tarafın bombaları nedeniyle yıkılan bina daha sonraları aslına uygun olarak inşa edilmiş. Birçok ziyaretçinin belirttiği üzere kilise aynı zamanda dünyanın en uzun deniz fenerlerinden biri olarak görülüyor. 132 metre yükseklikteki kuleye sahip olan kilisenin kulesinden hemen hemen tüm Hamburg ayakların altında kalıyor. Barok tarzının hakim olduğu yapı Hamburg’un en büyük Lutheran kilisesi olarak görülüyor.

Miniatur Wunderland

Dünya’nın en büyük demiryolu minyatürü olarak kabul edilen Minyatür Müze’de şehrin birçok eserinin maket hali meraklılarını bekliyor.

Blankenese

Yeşille mavinin birleştiği küçük bir kasaba olan Blankenese, evleriyle de bir renk şöleni sunmakta.

Fish Market (Balık Pazarı)

Hamburg’un çeşitli su kaynaklarına sahip olmasının sonuçlarından biri de tarihi balık pazarı. Dünya ‘da da önemli bir balık pazarı olarak kabul edilen bu pazar, balık severler için görülmeye değer bir yer.