Gezilecek Yerler: Chennai

tarafından
201
Gezilecek Yerler: Chennai

Hindistan’ın en büyük dördüncü metropolü olan Chennai, ülkenin kültürel ve ticaret merkezlerinden biridir. Kültürel miraslara ve tarihi zenginliklere sahip olan şehirde gezilmeye değer yerler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Bu mükemmel şehri gezmek için Chennai uçak bileti almanız yeterli olacaktır.

Chennai’de gezilmesi gereken yerler

San Thome Basilica (Aziz Thomas Bazilikası)

Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Thomas Bazilikası, 16. yüzyılda Portekizliler tarafından kilise olarak inşa edilmiştir. 1893’te ise yapı İngilizler tarafından restore edilerek büyük bir bazilikaya dönüştürülmüştür. Kentin en önemli dini mekanı olan Aziz Thomas Bazilikası görülmeye değer yerlerden biridir.

Government Museum (Hükümet Müzesi)

Güney Hindistan  dönemi mirasının en dikkat çekici yapısı konumunda olan Hükümet Müzesi, 1851 yılında açılmıştır. 6 ayrı binada, 46 sergi ve galeriden oluşan müzenin en dikkat çekici bölümleri şunlardır; arkeoloji, zooloji, botanik, jeoloji, nümizmatik ve bunların dışında; bronz galerisi, çocuk müzesi ve sanat galerisi yer almaktadır.

Arignar Anna Zoological Park/ Vandalur Zoo (Arignar Anna Hayvanat Bahçesi)

Güney Asya’nın en büyük hayvanat bahçesi olan Arignar Anna Hayvanat Bahçesi 170’den fazla türe ev sahipliği yapmaktadır. Hayvanat bahçesi şehrin 30 kilometre güneybatısında Vandalur bölgesinde yer almakta ve 1.500 metrekarelik alanı kaplamaktadır.

Big/ Wallajah Mosque (Büyük Camii)

Wallajah adıyla da bilinen Büyük Camii, 1975’de bölgede hüküm süren Wallajah ailesi tarafından inşa ettirilmiştir. Yapımında sadece granit kullanılan caminin iç ve dış yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Bunun dışında dönemin büyük İslam filozoflarından Maulana Abdul Ali Bahrul Uloom Efendi’nin mezarını içinde bulundurması ziyaretçiler bakımından ilgileri üzerine toplamaktadır.