Mumbai Gezi Rehberi

tarafından
156
Mumbai Gezi Rehberi

Mumbai gezi rehberi yazımızda, Mumbai ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Hindistan’a yolunuz düştüğü vakit Mumbai’ye uğramadan geçip gitmek gibi bir hataya düşmeyin. Büyük mahallelerde dolaşıp, devasal çamaşırhaneyi görmek sizleri şaşırtacak nitelikte.

Tezatlar ülkesi olarak nitelendirilen Hindistan’ın gözde şehirlerinden birisi Mumbai, en büyük şehir unvanına da sahip. Şehrin bir bölgesinde lüks evlerde yaşayanları görebileceğiniz gibi bir diğer bölgesinde de karton içerisinde yaşamını sürdürenleri görebilirsiniz. Seyahat noktanızı henüz belirlemediyseniz sizi ilk etapta dünyanın en büyük çamaşırhanesi olan Dhobi Ghat’a götürelim.

Mumbai uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Mumbai uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Dhobi Ghat

Mahalaxmi Tren istasyonundan iner inmez kolaylıkla ulaşım sağlayacağınız bu çamaşırhane, 1890 yılında inşa edilmiştir. Mumbai’de nesilden nesile aktarılan mesleklerden bir tanesi çamaşırhaneciliktir. Sizlere tuhaf gelebilir. Ancak insanlar bu mesleği severek yapıyorlar. Çamaşırhanenin oldukça fazla müşteri kitlesi bulunuyor. Devasal çamaşırhanede 7.000’den fazla işçi çalışıyor. İşçilerin çalışma saatleri ise neredeyse 17- 18 saati buluyor. İşin sürekliliğini sağlayan fabrikalar, konfeksiyon firmaları, oteller, restoran ve kulüpler kazancı arrtırıyor. Sabah saatlerinde çamaşırhaneye gidip yıkama sahnelerini görebileceğiniz gibi akşam saatlerinde de uğrayıp kurutma sahnelerine şahitlik edebilirsiniz.

Elephanta Mağaraları

Tarihe merakınız varsa Mumbai’de bulunan bu mağaralara mutlaka gitmelisiniz. Mağaraların içerisinde eski dönemlerden kalan fil figürleri ve şekiller bulunuyor. Ada üzerinde yer alan mağaralara şehir merkezinden gitmeniz 2 saatinizi alabilir. Maymunlarında sizi karşılayacağı bu yerde keyifli vakit geçirmeniz kaçınılmaz.

Oval Meydan

Rajabai saat kulesinin yer aldığı meydanda, kriket oynayanlarında buluştuğunu söyleyelim.

Jain Temple

Jain Temple Hindu tapınaklarından bir tanesi. Tapınağa ayakkabılar ile girmeniz yasak. İçerisinde azizlerin resimleri mevcut.

Chhatrapari Shivaji Terminali

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde adını duyuran terminal, muhteşem bir tren istasyonudur. Binanın ihtişamı ziyaretçilerin fotoğraf karelerine yansımaktadır.

Colaba

Mumbai’nin en eski turistik yerlerinden birisi Colaba’dır. Restoran, cafe ve sokak satıcılarının buluştuğu, tarihi güzellikte bir yer.