Bombay Gezi Rehberi

tarafından
167
Bombay Gezi Rehberi

Bombay gezi rehberi yazımızda, Bombay ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Hindistan’ın en kalabalık ve en gelişmiş şehri Bombay’ı yerli ve yabancı birçok turist ziyaret ediyor.

Hindistan’da yerli halkın yaşayış tarzı ve gelenek görenekleri insanlar tarafından merak ediliyor. Kalabalık bir ülke olan Hindistan’ın şehirleri de bir o kadar ilgi görüyor. Özellikle ülkenin 2. büyük şehri olan Bombay, seyahatiniz de uğrak noktanızdan biri olmalıdır. Gezilecek yerlerini görerek farklı bir deneyim kazanacağınız şehir, Asya’nın en büyük ikinci mahallesi unvanını almıştır. Bombay, ülke ekonomisine turizm ve ticaretten kaynaklı önemli katkılarda bulunuyor. Bombay’da eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir çok aktivite bulunuyor. Bunlardan en güzeli her yıl düzenlenen festivallerdir. Su sporu ile ilgiliyseniz sizler içinde spor etkinlikleri de yapılıyor. Kültürel geziler ise sizleri şehrin dört bir yanına götürüyor. Heyecanla başladığınız seyahatinizde, yaklaşık 4 gün boyunca gezebileceğiniz yerlere yazımızda yer verdik.

1 – Elephanta Mağaraları

8. ve 8. yüzyıllarda arasında oluşturulan mağarada, birçok heykel vardır. Bombay’a 8 km mesafede bulunan mağara, Budizm ve Hinduizm inanışlarına yönelik yapılmıştır. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi başarmıştır. Mağaranın içerisinde kayadan yapılan taş heykeller dikkat çekici oluşlarından kaynaklı ilgi görmektedir.

2 – Shivaji Terminus Chhatrapati

Dünyanın en ünlü tren istasyonu Shivaji Terminus Chhatrapati’dir. İstasyon İngiliz mimar Frederick William Stevens ve İsveçli Axel Haing tarafından yapılmıştır. İstasyon UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alıyor.

3 – Siddhivinayak Tapınağı

Siddhvinayak Tapınağı şehirdeki en zengin tapınaklardan bir tanesidir. Tapınak Siddhivinayak için tasarlanmıştır.

4 – Sanjay Gandhi Ulusal Parkı

Bombay’ın kuzeyinde yer alan ve 104 kilometrekarelik alana sahip olan park, Dünyanın en çok ziyaret edilen ulusal parkıdır. Her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçi parkı görmeye geliyor. Bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği, parkı zengin kılan özelliklerdendir.