Varanasi Gezi Rehberi

tarafından
204
Varanasi Gezi Rehberi

Varanasi gezi rehberi yazımızda, Varanasi ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Seyahat rotanızı belirlerken Hindistan’ın kutsal sayılan şehirlerinden biri olan Varanasi’yi de listenize eklemelisiniz.

Hindistan kültür ve gelenekleri ile dikkat çekici ülkelerden bir tanesi. Ülkenin şehirleri de bir o kadar merak edilenler arasında bulunuyor. Hintlilerin giyim kuşamlarımdan yemeklerine, geleneklerinden düğünlerine her biri ilgi gören özelliklerdendir. Gezilip görülmesi gereken yerleri ise birçok turisti kendine çekmektedir. Ünlü Ganj nehrinin yakınına kurulmuş olan Varanasi şehri de ilgi gören yerlerden bir tanesi oluyor. Şehre gelenler öncelikle Ganj nehrinden nasibini alıyor. Suya giren hindular günahsız olduklarını ve temizlendiklerini varsayıyorlar. Yerli yabancı birçok turistte bu geleneği denemek istiyor. Suya doğru uzanan merdivenler sayesinde suya iniyor ve kendinizi serin nehre bırakıyorsunuz. Değişik adetlerin olduğu bölgede zamanınızı dolu dolu geçirebilirsiniz. Varanasi şehrinde gezilecek yerlerden kısaca bahsedelim.

Aarti Seromonisi

Ganj nehrinde gerçekleştirilen ölü yakma töreni ve günahlardan arınma seromonisi 1 gün olmak üzere Dashaswamendh Ghat’ta gerçekleştiriliyor. Tören tekne turları ile izlenmekte olup, turistlerinde tekne turlarına katılıp nehirden töreni izlemeleri sağlanıyor. Tören bölgesi her zaman oldukça kalabalık olmaktadır. Bu kalabalığı görünce çok şaşıracaksınız. Elinize 10 rupi’den satılan mumları alıp tören esnasında yavaşça nehre bırakabilirsiniz. Bu törende hayret edeceğiniz bir diğer noktada, nehre yıkanmak için gelenleri kiminin iç çamaşırlarla, kiminin şampuanlarla olmasıdır. Hem şaşırıp hem de ürkebilirsiniz.

Maymun Tapınağı

Kutsal şehir olarak nitelendirilen Varanasi şehrinin en ünlü tapınaklarından birisi Maymun Tapınağı olmaktadır. Hinduizm açısından tapınağın önemi büyüktür. Çünkü tapınak Maa Durga’ya adanmış olmaktadır. Tapınak Bergal Kraliçesi tarafından 18. yüzyılda yaptırılmıştır. Durga’nın rengi olan kırmızı tapınağın asıl rengi olmuştur. Tapınağın kırmızıya boyanmasının anlamı Durga’nın renginin güç ve iktidar anlamına gelmesidir. Tapınağın önünde bir gölet bulunmaktadır.Bu göletin önceleri Ganj nehrine bağlı olduğu söylenmekte.

Ganj Nehri

Ganj nehri Hindular için oldukça önemli bir nehir olmakta. Ölülerin yakıldığı ve insanların günahsız olmaları için bu nehirde yıkandıklarını belirtelim. Bunun yanı sıra Ganj nehri üzerinde ölü yakma ve yıkanma törenleri de büyük bir kalabalığın katılımı ile gerçekleşmektedir.