Mumbai’de Ne Yenir?

tarafından
165
Mumbai’de Ne Yenir?

Mumbai’de ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Hindistan’ın en önemli şehirleri içerisinde olan Mumbai, değişik lezzetlerin bir araya geldiği yerlerden birisidir.

Hindistan’a ayak bastıktan sonra ilk durağınız Mumbai olmalı. Şehrin büyüklüğü ve kalabalık oluşu sizin keşif sürenizi arttıracak önemli nedenlerden bir tanesi. İnsanların yaşayış tarzları ve gezilecek yerleri ise her geçen gün merak duygunuzu yenileyecek diyebiliriz.

Dünyanın dört bir yanında farklı tatların bulunduğu gibi Hindistan’da da değişik yemeklere rastlamamız kaçınılmaz oluyor. Bu lezzetleri görmeye Mumbai’den başlayacak olursak dikkatimizi çeken tatlara listenin ilk sıralarında yer verelim.

1 – Dhal

Hindistan’ın genelinde farklı baharat çeşitleri yemeklerde kullanılmaktadır. Dhal yemeği içinde bu geçerlidir. Baharatların güzel bir aroma katmış olduğu  sulu mercimek yemeği Dhal, sofralarda sevilerek tüketiliyor.

2 – Çapati

Çapati, kepek unu ile suyun karışımından oluşan bir çeşit ekmektir. Malzemeler ile elde edilen hamur yağsız tavada pişirilerek servis edilir. Çapatinin tandır veya fırında pişirilmiş hallerine ise ” nan ” ismi veriliyor. Hamurun kızgın yağda pişirilmişi haline de ” puri” deniliyor.

3 – Alu Matar

Beyaz peynirin pişirildikten sonra patatesle birleştirilmesi yöresel lezzetlerden biri olan Alu Matarı oluşturuyor.

4 – Vada Pav

Sokak lezzeti Vada Pav, hemen hemen her sokak başında karşınıza çıkar. Yerli halk tarafından da ilgi gören bu yemeği denemenizi tavsiye ederiz.

5 – Frankie

Frankie ilk olarak Mumbai’de doğmuştur. Frankie’nin içi koyun eti, patates püresi, yumurta yada tavuk ile doldurulmaktadır. Kentte bu yemeği en iyi yapan yerlerden birisi Tibb’dir.

6 – Bhell Puri

Asya yemeği türlerinden birisi Bhell Puri, insanların merak ettiği bir yemektir. Yemek içerisinde soğan, domates ve çiğ sebzelerle harmanlanmış pirinç bulunmaktadır. Mumbai’ye gelip bu lezzetleri tadarak farklı bir deneyim kazanabilirsiniz.