Doğası, Tarihi Ve Eşsiz Manzaralarıyla 5 Soruda Likya Yolu

tarafından
216
Doğası, Tarihi Ve Eşsiz Manzaralarıyla 5 Soruda Likya Yolu

Likya yolu; Akdeniz’in, dağların, tarihin ve eşsiz manzaraların buluştuğu bir doğada, yürüyüşe çıkmak isteyenler veya hayal edenler için son zamanların en popüler yürüyüş rotasıdır.

Likya yolunda yürüyüş yapmak isteyip de tereddütleri olanlar için veya yeterince bilgisi olmadığı için cesaret edemeyenler için işte; 5 soruda Likya yolu…

 

 

Likya yolu; Fethiye ve Antalya arasında uzanan, Teke Yarımadasındaki patikalardan oluşan güzergahı ile tarihte Likya olarak anılan yürüyüş rotasıdır. 535 km uzunlukta olan Likya yolu, Türkiye’nin ilk en uzun mesafeli yürüyüş yoludur. Dünyanın ise en iyi uzun mesafe yürüyüş rotalarından 10. sırada yer alır.

 

  • Yürüyüşe Nasıl Giderim?

 

Likya yolunda yürüyüş yapmaya; seyahat acentelerinin düzenlediği turlarla gidebileceğiniz gibi az maliyet, bol macera arıyorsanız yalnız veya arkadaş grubunuzla rehbersiz de gidebilirsiniz.

Yürüyüşe acente ile giderseniz, konaklama noktaları belirli olup rehberiniz ve grubunuzla yürüyüş yaparsınız. Eşyalarınızı otelde bırakarak ya da araçla bir sonraki varacağınız rotaya iletilmesiyle daha konforlu bir yürüyüş seçeneği sunulmuş olacaktır.

Bireysel grupla gitmek isteyenler; eşyalarını sırtlayıp, Likya yolunun mobil aplikasyonundan veya cep telefonu haritanızdan, Likya yol güzergahı üzerindeki işaretleri takip ederek ilk noktadan veya belirli bir parkurdan başlayarak yürüyüş yapabilirler. Yürüyüş güvenlidir ve herhangi bir tehlikesi yoktur. Yol üzerinde, her gün başka bir yerde konaklama yapabileceğiniz; kamp, otel gibi mekanlar bulunmaktadır.

 

  • Yürüyüş Rotasında Nereleri Göreceğim?

 

Likya yolunda Akdeniz’in henüz hiç bilinmeyen doğası, tarihi ve eşsiz manzarasının güzelliklerini keşfedeceksiniz. Yürüyüş boyunca; çok az insanın yaşadığı dağ ve ova köylerine, kültürel miraslara, el değmemiş tertemiz küçük koyların gizemli doğasına tanıklık edeceksiniz.

Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi, Cennet Koyu, Gökkaya Koyu, Kekova, Adrasan gibi doğa harikaları ile birlikte Olimpos, Letoon, Xanthos, Patara antik kentleri gibi daha birçok yeri göreceksiniz.

 

  • Yürüyüş Ne Kadar Sürer?

 

Fethiye’den başlayıp Antalya’da sona eren, tüm yolu yürümek ortalama 40-45 gün sürmektedir. Çoğu katılımcı yolun tamamını yürümek yerine her yıl, yolun belirli bir parkurunu yürüyerek tüm yolu tamamlar. Bu nedenle tüm yolu yürümek zorunda değilsiniz.

Günlük yürüyüş süresi kondisyonunuza bağlı olarak 7-8 saat sürmektedir. Aslında bir sonraki konaklama yerine olan yürüyüş süresi bu kadar sürecektir. Eğer bireysel grupla yürüyüşe çıkmışsanız ve kamp malzemeleriniz de yoksa nadiren bazı parkurlarda bir sonraki konaklama yerine varmanız 8-10 saat sürebilir.

 

  • Ne Zaman Gidilmelidir?

 

Yürüyüş esnasında, denizde vakit geçirmek istiyorsanız, Eylül veya Mayıs ayları uygun zamanlardır. Denizde vakit geçirmeyecekseniz çok sıcak ve çok soğuk mevsimlerde yürümenin zor olmaması için Ekim, Kasım, Mart ve Nisan ayları tercih edilmektedir. Eğer doğanın uyanışına tanıklık etmek isterseniz elbette ki ilkbahar tam size göre bir zaman olacaktır.