Ülkemizden Ve Dünyadan Dilek Dilemek İçin Benzersiz Yerler

tarafından
247
Ülkemizden Ve Dünyadan Dilek Dilemek İçin Benzersiz Yerler

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayıp farklı kültürlerde ve dinlerde olsak bile çoğumuzun dilek leri aynı. Dileklerimizin gerçekleştiğine ve bize şans verdiğine inandığımız birçok mekan ülkemizde olduğu gibi başka ülkelerde de var. İşte; ülkemizde ve dünyada dilek dilemek en popüler yerler…

 

 

Moskova’nın Aşıklar Köprüsü olarak da anılan Vodootdovniy Kanalının üzerindeki Lujkov Köprüsünde, yeni evli çiftler ve sevgililer, aşklarının sonsuza dek sürmesi için dilek diliyor. Dilek dileme ritüeli; köprü üzerine monte edilmiş metal ağaçlara kilit asılması ve anahtarının, kanalın sularına atılması şeklinde gerçekleştiriyor. “Kalbim senden başkasına kilitli” anlamına da gelen bu ritüeli uygulamak istemeyen çiftler ise yine aynı dileği, köprü üzerinde öpüşerek gerçekleşeceğine inanıyor.

 

  • Ayın Biri Kilisesi-İstanbul

 

İstanbul Unkapanı’nda bulunan bu kutsal mekan; Vefa Ayazması veya Meryem Ana Kilisesi olarak da anılıyor. Tüm halka açık olan kilise ziyaretleri, dilek dilemek için özellikle her ayın 1. günü yapılıyor. 1 Ocak ise en kalabalık dönemi oluyor.

Kilisedeki dilek dileme ritüeli anahtar ile yapılıyor. Ritüelde; “anahtarın her dilek kapısını açacağı” temsil ediliyor. Kiliseden içeri girilmeden önce giriş kapısındaki anahtarcıdan anahtar alınıyor ve dilek dileniyor. İçeri girince herkes içinden geldiği gibi hareket ediyor veya dua ediyor. Çıkışta dilerseniz papazdan da adınıza dua isteyebiliyorsunuz. Dileğiniz kabul olursa anahtarı tekrar kiliseye getiriyorsunuz. Dileği kabul olan kişinin kiliseye bıraktığı anahtar, bir başka dilek dilemeye gelen kişiye verilerek ritüel sürdürülüyor.

 

  • Aşk Çeşmesi-Roma

 

İtalya’nın başkenti Roma’ya gelince eğer aşk veya evlilik dileğiniz varsa Trevi Çeşmesi olarak bilinen bu çeşmede siz de şansınızı deneyebilirsiniz. Aşk çeşmesine arkanızı dönerek dilek dileyin ve sol omzunuz üzerinden çeşmeye para atın. Bu ritüeli yapanların, Roma’ya tekrar yollarının düşeceği şeklinde bir inanış var. Aşk dileği için çeşmeye 2 bozuk para, evlilik dileği içinse 3 bozuk para atılması, dileğin daha yüksek olasılıkla gerçekleşeceğine inanılıyor.

  • Namsan Kulesi-Seul

Güney Kore’nin başkenti Seul’un zirvesi ve sembolü olan Namsan Dağında bulunan kule, şehrin manzarasını izleme, yemek yeme veya güneşin batışını izlemenin yanı sıra dilek dilemek için de kullanılıyor. “Romantizmin ve aşkın zirvesi” de diyebileceğimiz Namsan Tower’ın, ziyaretçilerinin çoğu da çiftlerden oluşuyor.

Dilek dileme seremonisi; renkli asma kilitlerden ve anahtarlardan oluşuyor.  Asma kilitlere, çiftler adlarını ve tarihi yazarak kulenin korkuluklarına veya ağaca benzer bir objeye asıyorlar. Anahtarlarını ise Namsan Dağının yamaçlarına fırlatıyorlar ve böylelikle dilek dilemiş oluyorlar.