Vizesiz Yaz Rotaları

tarafından
176
Vizesiz Yaz Rotaları

Yabancı kültürler ve yerler görme, yeni yerler keşfetme arzusuyla bir çoğumuz, tatilini yurt dışında yapmayı hayal etmiştir. Artık vizesiz; hatta bazılarına pasaporta dahi gerek kalmadan gidebileceğimiz birçok ülke bulunuyor. İşte güzel bir tatil için vizesiz yaz rotaları…

Gürcistan-Batum

Artvin’e 75 km uzaklıkta olan Gürcistan’ın Batum şehri, vizesiz ve pasaportsuz yaz tatili yapabileceğiniz, Türkçe konuşarak da anlaşabileceğiniz bir şehir. Yemyeşil doğasıyla, dağlarıyla, deniziyle, farklılık arayanlar ve alışveriş yapmak isteyenler için güzel bir yaz tatili fırsatı sunabilir. Belki de Doğu Karadeniz turunuzu Batum’la birleştirerek Karadeniz ve Kafkasların keyfini bir arada sürebilirsiniz.

Fas

Afrika’nın modern ülkesi Fas; çok yüksek bütçeye gerek duyulmadan vizesiz gidebileceğimiz çok farklı bir rota olacak. Tarihi mimarisiyle, yemekleriyle, plajları ve çölleriyle birçok alternatif sunan Fas, görülmeye değer. Ziyaret açısından en çok başkent Rabat, Kazablanka ve Fez şehirleri rağbet görse de denizi, kumu ve güneşiyle Atlantik kıyısındaki en popüler şehri Essaouira (Suvayr)’dır. Essaouira şehri, rüzgar ve uçurtma sörflerini sevenler için de ilgi odağı olduğundan yaz tatili için belki de sıra dışı bir deneyim olabilir.

Karadağ-Budva

Adriatik Denizi kıyılarında olan Karadağ ‘ın Budva kenti; sakin ve huzurlu bir tatil arayanları bekliyor. Yalnızca 10bin nüfusu olan kent, vizesiz bir Avrupa tatili için Türkiye’de son yıllarda yeni keşfedilmeye başlanan yerler arasında. Şehrin; doğasıyla orta çağı anımsatan tarihi dokusu, tamamen bütünleşmiş. Eğlence kenti olarak Avrupa ülkelerinin elitleri tarafından da tercih edilen Budva şehri, çok lüks otelleriyle ve kaliteli hizmetleriyle dikkat çekiyor. Lüks ve kaliteli otellerini, ülkemizdeki konaklama türlerine göre çok uygun fiyatlarla sunan Budva; kaliteli, eğlenceli, dolu dolu güzel bir tatil vadediyor. Adriatik Denizi’nin maviliği ve muhteşem plajlarıyla romantik bir yaz tatili ve balayı için de en uygun adres Budva.

Arnavutluk

Ülkemizden vizesiz gidilebilen Balkan ülkelerinden Arnavutluk; Adriyatik Denizi’nin el değmemiş koylarıyla, geleneksel yemekleriyle, uygun bir bütçeyle güzel bir tatil fırsatı sunuyor.

Son yıllarda turizmde atağa kalkan Arnavutluk’un; Vlore, Orikum ve Dhermi kıyıları tatil yapmak için en fazla ziyaret edilen kentler arasında yer alıyor. Kalabalık ve hareketli bir tatil beklentiniz varsa Vlore kentini, dinginlik arayanlar ise Orikum ve Dhermi sahillerini tercih edebilirler.