Balkanların Yükselen Yıldızı Belgrad

tarafından
205
Balkanların Yükselen Yıldızı Belgrad

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, iki nehrin kavuştuğu bölgeye kurulmuş; yemyeşil doğası, tarihi ve eğlence mekanlarıyla bir arada bulunan en ucuz Avrupa şehirlerinden birisi.

2010 yılında; ülkemizle Sırbistan arasındaki vize uygulaması kaldırılınca, seyahat severlere yeni bir alternatif daha doğdu. Belgrad ‘a gidenlerin memnuniyetiyle beraber şehrin popülerliği de artmaya başladı. Özellikle de konaklama, yeme-içme, ulaşım ve alışverişte Balkanların en misafirperver şehirlerden olması; Belgrad’ın yıldızını daha da yükseltecek gibi görünüyor.

 

Nerelerde Gezilir?

Belgrad’da özellikle tarih, bilim ve sanat severler için mutlaka görülmesi gereken yerler başında Kalemegdan Kalesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Nicola Tesla Müzesi, Aziz Sava Katedrali yer alıyor.

Kalemegdan (Belgrad) Kalesinde, bir zamanlar Osmanlı’nın olan bu güzel şehrin biraz nostaljisini yapabilir ya da kale surlarındaki teras kafelerde soluklanabilirsiniz. Buradan; şehrin harika manzarasını, Tuna ve Sava nehirlerinin ahenkle kavuşumunu ve gün batımını izleyebilirsiniz.

Sırbistan Ulusal Müzesi sanat severleri, Picasso ve Monet’in özel koleksiyonlarını görmeye davet ederken; Nicola Tesla Müzesi ise Sırp asıllı bilim adamı Tesla’nın yaptığı deney ve icatlarını, bilim ve teknoloji severlere hayretler içinde sunuyor. Aziz Sava Katedrali; dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden birisi olarak biliniyor ve İstanbul Ayasofya Müzesine benzeyen mimarisiyle dikkat çekiyor.

 

Nerelere Gidilir?

Belgrad’da eğlence, yeme-içme ve dinlenme amacıyla; Skadarlija Caddesi, Ciganlija Adası ve Zemun bölgesi özellikle gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Skadarlija Caddesinde şehrin arnavut kaldırımlarında yürürken; gözünüze hoş gelen; restoran, kafe veya tavernalardan birisinde Sırp mutfağının lezzetleriyle buluşabilirsiniz. Çok acıkmışken oturduğunuz bir mekanda, size Türkçe menüler sunulması da içinizi rahatlatacak cinstendir. Belgrad’ın bu caddesi; yeme-içme haricinde, konaklama için de ideal bir yerdir.

 

Belgrad ‘da Farklı Alternatifler

Belgrad’da, biraz da doğaya açılmayı veya yüzmeyi isterseniz; Sava Nehri üzerindeki Ciganlija Adasının kumsalları ve kilometrelerce uzanan yeşil örtüsü sizi bekliyor olacak. Şehirde diğer bir rota olan Zemun Bölgesi; Tuna Nehri kıyısına kurulmuş ve yazlık olarak kullanılan ilçelerden bir yer. Bölgedeki tarihi evlerin sokaklarında, küçük bir gezinti yapmak hoş bir fikir olabilir.

Belgrad’da Tuna ve Sava nehrinin kıyılarındaki balık restoranlarından birine uğramak ya da gelmişken bu nehirlerde tekne turuna çıkmak da farklılık yaratabilir.  Eğer biraz futbol tutkunuz varsa Kızılyıldız-Partizan takımının futbol maçına gidip; fanatik taraftarlarıyla bol aksiyonlu vakitler de geçirebilirsiniz.

 

Belgrad’da Eğlence Mekanları Nasıl?

Belgrad; eğlence hayatı oldukça hareketli bir şehir olduğundan, son yıllarda her zevke hitap edecek yeni mekanlar açılmıştır. Mekanları arasında; gece kulüpleri, rock barlar, tavernalar ve hatta ülkemizdeki meyhaneleri anımsatan mekanların da bulunması gece hayatı severler için geniş bir seçenek sunuyor. Mekanlardaki giriş ve içecek ücretlerinin uygun fiyatlarda olması da Belgrad’ı ekstra cazip bir şehir haline getiriyor.