Hamburg’da Mutlaka Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?

tarafından
234
Hamburg’da Mutlaka Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?

Avrupa’nın en büyük 2. limanına sahip olmakla birlikte deniz ticaretinde de dünyanın önemli noktalarından biri olan Hamburg’un, nehirleri, kanalları ve gölleriyle zengin bir şehir olması deniz kültürünün mutfak kültürünü de etkilemesini sağlıyor.  Her ne kadar deniz kültürünün zenginliği bulunmuş olsa da Hamburg mutfağı, sadece deniz ürünlerinden oluşan tatlara sahip değil. Birçok yöresel yemekleri de bünyesinde barındıran Hamburg da Türk lokantaları da oldukça fazla. Hamburg’un mutfak kültürüne göre, turistlerin mutlaka yemesi gerekenlere aşağıdaki gibi bir seçenek oluşturulabilir:

Balık (Deniz Ürünleri)

Liman şehri olan Hamburg’un birçok balık türünü barındırmasından dolayı balık kültüründe Hamburg lokantaları yarışır durumda. Balık kültürünün meraklısı olanlar çeşitli balık türlerini tatmadan gitmemeli.

Labkaus

Yöresel bir lezzet olan Labkaus, Hamburg’un Türk mutfağına yakın lezzetleri arasında. Defne yaprağı, soğan ve patates gibi sebze ve bitkilerin eşlik ettiği, dana etinin ana malzeme olduğu bir güveç yemeğidir. Labkaus, şehrin en tanınan ve beğenilen yemekleri arasındadır.

Aalsuppe

Hamburg’un en çok bilinen çorbası Aalsuppe, yılan çorbasıdır. İçerisinde yılan balığının bulunduğu bu çorba, Türk mutfağına uzak bir lezzet olsa da şehir sakinleri tarafından en sevilen çorba olma özelliği taşıyor. Hamburg’un belki de en önemli lezzeti olarak görülen Aalsuppe’nin yapıldığı lokantaların camındaysa Aalsuppe’ye özgü bir işaret bulunuyor.

Balık Köftesi

Dana etinden pek hoşlanmayanlar veya ayaküstü atıştırmak isteyenler için bu balık kızartmaları kurtarıcı olabilir.

Rote Grütze

Yemek kültürünün yanı sıra tatlı kültürünün de gelişmiş olduğu kentin en lezzetli tatlılarından biri de Rote Grütze’dir. İçerisinde ahududu, vişne, kiraz, çilek, böğürtlen, yaban mersini gibi meyveleri barındıran tatlı, bu kırmızı ve kara orman meyvelerinin pişirilerek karıştırılmasıyla oluşur. Süt, krema ve dondurma gibi seçeneklerle de sunulabilen tatlıya bu seçenekler daha güzel bir tat katıyor.

Franzbrötchen

Yine Türk kültürüne benzer lezzetlerden biri olan Franzbrötchen, Hamburg’un yöresel tatlılarından biridir. Mayalı hamur içerisine şeker ve tarçın katılan aynı zamanda rulo şeklinde oluşturulan bir tür tatlıdır.

Alsterwasser

İçecekler arasındaysa bir tür limonatalı bira olan Alsterwasser ismi verilen içecek gösterilebilir.