Artı ve Eksileriyle Çeşme ve Bodrum

tarafından
169
Artı ve Eksileriyle Çeşme ve Bodrum

Çeşme ve Bodrum; ülkemizde tatil için özel olan en popüler mekanlar arasında yer alıyor. Her ikisinin de muhteşem doğası ve denizi tartışmasız çok güzel. Hangisinin daha iyi olduğu kişisel zevklerimize göre değişse de her iki yerde de olumlu ve olumsuz özellikler var. Hangisine gideceğinize bir türlü karar veremiyorsanız, Çeşme ve Bodrum’daki artılar ve eksiler karşınızda, seçim sizin.

 

Artılarıyla Eksileriyle Bodrum

Bodrum’da tatil için her bütçeye göre konaklama alternatifi var. Eğer kalabalık gidecekseniz eşyasıyla kiralık evler daha rahat ve uygun olabilir.

Lokanta ve restoranlar genellikle yüksek fiyatlıdır. En uygun fiyatlı lokantalar, Bodrum merkezde ve Bitez çevresinde bulunmaktadır. Markalı ve lüks restoranlar ise Yalıkavak ve Göltürkbükü ‘nde yer alır.

Eğer tatile özel arabanızla gitmemişseniz veya araç kiralamamışsanız, Bodrum’da semtler arası minibüsler sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet veriyor.

Bodrum’da eğlence ve gezi yelpazesi çok geniş. Çok coşkulu, dağıtabileceğiniz eğlence mekanlarıyla beraber sakin ve huzurlu mekanlar da sunuyor. Sade bir tatil köyünde dinginlik arayanlara da kültürel mekanları sevenlere de hitap ediyor. Bodrum’daki eğlencelere yaz aylarında ünlü isimlerin hemen hemen her gün verdiği konserler de eklenebilir.

Bodrumda kıyafet alışverişinde son trende uygun seçenekler daha azdır.

 

Artılarıyla Eksileriyle Çeşme

Çeşme; daha elit bir yer olduğu için konaklamada, her bütçeye uygunluk yerine daha standart fiyatlar sunuyor. Eğer kalabalık gidecekseniz villa kiralamanız daha uygun olacaktır.

Çeşme’de yemek konusunda her bütçeye hitap eden yerler olsa da Alaçatı’da fiyatlar daha yüksek. Fakat Çeşme’de yemekler, Bodrum yemeklerinden daha lezzetli bulunuyor. Özellikle mezeler, midye dolması, gevrek, lokma, kumru tavsiye edilir.

Çeşme’ye ve Alaçatı’ya uçakla ulaşım çok avantajlı değildir. İzmir’de havaalanına indikten sonra Çeşme’ye gelmek için karayoluyla yaklaşık 90 km daha seyahat etmeniz gereklidir.

Çeşme’de gece hayatı, Bodrum’a göre daha sınırlıdır. Çeşme, aileniz veya sevgiliniz ile birlikte tatil yapmak ve eğlenmek için daha uygun bir yer olup hiç rahatsız edilmeden tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Kafe ve barlar genellikle dar sokakların sağ-sol kısımlarında bulunur. Gezilecek ve görülecek tarihi mekanlar ve eserler daha fazladır. Daha az bilinen hatta keşfedilmemiş koylar daha fazladır.

Çeşme’de sportif etkinlikler daha fazladır. Su dalışı, sörf, tenis ve kara avcılığı için imkanlar sunulmaktadır. Özellikle Alaçatı’da sürekli rüzgar olması sörf yapmak için ideal olup sörf eğitimi de verilmektedir.

Kıyafet alışverişinde son trende uygun çok daha fazla seçenek vardır.

Çeşme ve özellikle Alaçatı’da sürekli rüzgar olması serinletici etki verir ve bu nedenle denize girmek biraz üşütebilir.