Yurtdışından Telefon Almak

tarafından
176
Yurtdışından Telefon Almak

Yurt dışındaki vergi oranlarının düşük olması fiyatların Türkiye’ye göre daha uygun olmasını sağlarken yurt dışına çıkan kişilerin büyük bir bölümü telefon alışverişlerini Türkiye yerine yurt dışında yapıyor. Bu konuda küçük birkaç detaya dikkat ederek siz de yurtdışından alınan telefonlarınızı Türkiye’de kayıt edebilir ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Türkiye’deki mevcut düzenlemeler kişilerin belirli süreler içerisinde belirlenen limitlerde telefonları kayıt etmesini sağlıyor. Bu bakımdan yurtdışından alınan telefonların yasal bir şekilde kullanılması mümkün. Özellikle Türkiye’de oldukça popüler durumda olan Samsung ve Apple modelleri için çok uygun fiyatlarla telefon sahibi olmak mümkün.

Kişilerin telefon satın alma aşamasında dikkat etmesi gereken en önemli nokta, telefonun kullanımının belirli ülkelerle sınırlandırılmamış olması. Simlock olarak tabir edilen bu durum, telefonların Türkiye’deki kullanımını engelleyebileceği için herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması adına kısıtlaması olmayan cihazların tercih edilmesi gerekiyor.

Yurtdışından Alınan Telefon Türkiye’de Nasıl Kaydedilir?

Yurt dışından istediğiniz bir cihazı alarak Türkiye’ye geldikten sonra kayıt işlemlerini yaptırmanız gerekiyor. Kayıtsız bir şekilde Türkiye’de telefon kullanımı mümkün olmadığı gibi IMEI numarası ve pasaport üzerinden bu işlemler kolay bir şekilde yapılabiliyor. Türkiye’deki yasal düzenlemelere göre kişilere kayıt için 4 aylık bir süre tanınmış durumda.

Kişilerin bu konuda ilk olarak yapması gereken işlem e-devlet üzerinden Cep Telefonu Harcı Ödeme bölümü üzerinden harç ödeme. Belirli bir oranda alınan bu harç sonrasında IMEI kaydı yapılabilir. Bu işlemler de yine e devlet üzerinden yapılabildiği gibi Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulan IMEI Kaydet hizmeti üzerinden gerekli işlemler yapılabilir. İlgili sorgulama sayfasında kişilerin istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmesi yeterli.

Telefon için yasal işlemleri yaptıktan sonra hat kullanımında da Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne kayıt yaptırılması gerekiyor. Bu işlemler için ise müşteri hizmetlerinden destek alınması yeterli.