Yurtdışına İlk Defa Çıkacak Kişiler İçin Tavsiyeler

tarafından
168
Yurtdışına İlk Defa Çıkacak Kişiler İçin Tavsiyeler

Yurtdışına ilk defa çıkacak kişiler için yolculuğun her aşaması yabancı olacaktır. Bu nedenle de kişilerin yolculuk öncesinde yaşayacaklarına dair araştırma yaparak buna göre bir hazırlık yapması çok daha uygundur. İşte sizler için derlediğimiz ilk yurtdışı ziyareti öncesinde dikkat edilecek öneriler;

Planlama

İlk kez yurtdışına çıkacak kişilerin zorunluluk olmadıkça önerilen şehirleri tercih etmesi gerekiyor. Belgrad ya da Prag gibi yerler ilk ziyaretler için en ideal yerler olduğu gibi ilk seferki heyecanın ve o telaşenin atlatılmasını sağlar. Ziyaret edilecek yer kadar ziyaret edilecek tarih de önemlidir. Gideceğiniz yerde, o gün tatil olup olmadığı ya da özel bir günün olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Böylece olası son dakika sürprizlerini yaşamaktan da kurtulabilirsiniz. Eğer gideceğiniz yer vize gerektiriyorsa vize için de yine uygun süre içerisinde gerekli işlemlere başlamanız gerekir. Zira vizesiz bir şekilde seyahatinizi gerçekleştiremeyeceğiniz gibi tüm planınız da iptal olabilir.

Planlama aşamasının en önemli parçası da sigorta. Ziyaret öncesinde seyahat sigortasının yaptırılması sizin için önemli bir kalkan olacaktır.

Seyahat öncesinde uçak bileti alma ve gidilecek yerde nerede kalınacaksa rezervasyon yaptırmak gerekir. Böylece yolculuk öncesinde nasıl gideceğiniz ve şehre ulaştıktan sonra ilk noktanızın neresi olacağını belirleyerek planlı bir yolculuk yapabilirsiniz. Bunun için internet yeterli olacaktır. Eğer biraz daha ucuz tatil istiyorsanız kampanya sistemlerini kullanabilirsiniz.

Bavul hazırlığınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde yapın. Bu konuda yine rehberlerden yardım alabilirsiniz.

Yolculuk öncesi son aşama

Maddi açıdan kendinizi önceden ayarlamanız gerekir. Böylece yüksek kurlar farkları ödemekten kurtulabilir ve uçaktan indikten sonra tüm harcamalarınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Yurtdışında eğer telefon kullanımı sizin için çok önemliyse yine yolculuk öncesine telefon ayarlarınızı kontrol edin, gerekirse müşteri hizmetlerinden destek alarak telefon kullanımınızı hazır hale getirin.

Gideceğiniz yer için özel olarak mobil uygulamaları indirin. Harita sistemleri gibi yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak uygulamaları çevrimdışı kullanıma uygun hale getirerek zor zamanda ne yapacağınızı planlayın.

Kalacağınız yerin telefon numarasını ve adresini alın, yanınızda bulundurun.

Havaalanı aşaması

Yolculuk saatinizden 2 saat önce havaalanına giderek işlemlerinizi başlatın.

Harç pulu nedir, hangi ödemelerin yapılması gerektiği gibi tüm detayları öğrenerek ödemelerinizi gerçekleştirin.