Var Olduğuna İnanamayacağınız Sahil Türleri

tarafından
211
Var Olduğuna İnanamayacağınız Sahil Türleri

İnanılmaz görüntüler sunan sahil türleri insanı hayrete düşürecek seviyede.

Sahil Türleri ve Özellikleri

  • Pembe kum sahilleri

Dünyada nadir bulunan pembe kum sahilleri görünce şaşıracağınız bir yapıda yer alıyor. Foraminifera denen özel tür kırmızı- pembe kabuklu hayvanın kabuklarının artıkları ile oluşan kalıntılar bu renk cümbüşünü oluşturmakta. Rüzgarın ezip taş ve diğer kalıntılarla birleştirdiği bu renk şöleni görülmeye değer.

  • Deniz kabuğu sahilleri

Güney Afrikada yer alan Jeffreys Bay , Florida’ da yer alan Sanibel Island gibi birkaç yerde bulunan bu nadir sahillerde denizde içleri farklı canlılar tarafından yeniliyor ve kabukları da savrularak coğrafi konumlarından dolayı bazı bölgelerde kıyıda toplanıyor ve ortaya bu muhteşem görüntü kalıyor.

  • Beyaz kum sahilleri

Maldivler’ in en büyük örneği olduğu beyaz kum sahilleri minik zerreciklerden , yosunlardan , mercanlardan ve kuvartz taşından oluşmakta.

  • Turuncu kum sahilleri

Görülmesi oldukça nadir olan turuncu kum sahilleri , demir oranının bir hayli yüksek olduğu yerlerde ve volkanik kayaların rengini bastırdığı yerlerde ortaya çıkmakta. Bu sahillere örnek olarak Malta Adasının Ramla Körfezi’ ni gösterebiliriz.

  • Cam sahili

Dünyada tek olarak bulunan sahillerden bir tanesi olan cam sahildir. Bir zamanlar  Kaliforniya’ da çöp yığını olarak kullanılmaktayken arındırma projesi altında çöp alanı kapatıldı ve ortaya renkli camlarla muhteşem bir Fort Bragg sahili oluştub

  • Yeşil kum sahili

Dünyada bir ya da iki adet bulunan yeşil kum sahilleri magnezyum ve demir içeren Olivin kristallerinden rengini almaktadır.

  • Mavi kum sahili

Parlayan bu renk cümbüşü kumlar olmasa da Maldivler’ de oluşan muhteşem görüntü yakamoz sayesinde oluşuyor.

  • Siyah kum sahili

Muhteşem bir görüntüsü olsa da bir o kadar ürkütücü olan siyah kum sahili volkanik kayaların ve aşınmış lavların oluşturduğu siyah kumlar sayesinde meydana gelmiş.