Uçuştan Kaç Saat Önce Hava Alanında Olunmalı?

tarafından
223
Uçuştan Kaç Saat Önce Hava Alanında Olunmalı?

Uçuştan Kaç Saat Önce Hava Alanında Olunmalı? Uçak yolculuğu yapacak kişilerin uçuştan önce işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapabilmesi adına daha erken bir saatte hava alanında olması gerekir. Bu konuda kişilerin ihmalde bulunması, uçuş için sorun yaratabilir.

İç ve dış hat olmak üzere kişilerin nereye yolculuk yapacaksa ona göre bu süreyi ayarlaması gerekir. Özellikle iç hat uçuşlarında uçuş saatinden 60 dakika önce havaalanında olunması yeterlidir. Fakat dış hat uçuşlarında mutlaka 90 dakika önce hava alanına gidilmesi gerekir. Özellikle sorunsuz bir şekilde yolculuk yapmak isteyen kişilerin, 120 dakika öncesinde hava alanına gelerek işlemlerine başlaması daha kolay ve yoğunluk olmadan uçuş öncesindeki hazırlıkların yapılmasını sağlayacaktır.

Geç Kalındığında Ne Olur?

İşlem yaptırmayan ya da işlem süreleri geçen kişilerin, uçuş için herhangi bir hakkı olmayacağından dolayı biletin yanması gibi durumlar söz konusu olabilir. Uçuş öncesindeki hazırlıklarda en önemli bölüm check-in’dir. Özellikle buralarda uzun kuyruklar olacağından dolayı kişilerin uçuş saatine kadar mutlaka bu sıradan geçmesi ve işlemlerini yaptırması gerekmektedir.

Dönemsel olarak yoğunluğun arttığı hava alanlarında, bu dönemler içerisinde yolculuk yapılacaksa çok daha erken bir saatte hava alanında olunması uygundur. İç hat seferlerinde ve dış hat seferlerinde özellikle uçuş saati öncesindeki belirli bir süre yolcular için ayrılmıştır. Bazı hava alanlarında farklı uygulamalar görülse de genellikle tarifeli kalkış saatine en geç 45 dakika kala, yolcuların check in işlemlerini yaptırmış olması gerekir. Bu saatin aşılması halinde ise kişilerin bileti yanmış olacaktır ve yolculuk yapılması mümkün olmayacaktır.Dış hat seferlerinde ise bu süre 60 dakika ile sınırlandırılmıştır. Bu nedenle kişilerin sorunsuz bir şekilde yolculuk yapabilmesi adına yolculuk öncesindeki bu sürelere dikkat etmesi ve mutlaka hava alanına erişim süresini de göz önünde bulundurularak yolculuk saatinden daha önce hava alanında bulunulması gerekir.

Yolculuk yapacak kişilerin bu konuda çeşitli çekinceleri olabileceği gibi tercih edilen hava yolu firmasından bu durumlar hakkında net bilgiler elde edilebilir. Dönemsel olarak ve aynı zamanda markalara göre farklı prosedürler uygulanabileceğinden dolayı kişilerin net bilgiyi hizmet aldığı firmalardan alması gerekir. Bu sayede güncel verilere göre kesin saatler öğrenilebilir.