Stuttgart ’ta Mutlaka Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?

tarafından
239
Stuttgart ’ta Mutlaka Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?

Otomobil sanayisinde adını duyurmuş olan Stuttgart, yemek kültürüyle de iddialı. Stuttgart’a gidildiğinde yenilmesi gerekenlere bir göz atalım;

Dampfnudel

Hamur işi kentte çok tüketilen besinlerden biridir. Dampfnudel de süt ve şekerden elde edilen bir çeşit sosun mayalı hamur üzerine dökülüp kendine özgü bir tencerede buharla pişirilmesiyle meydana gelir. Yuvarlak bir görünümü olan bu yemek çeşitli sebzelerin haşlanmasıyla sunuma hazır hale geliyor.

Schwäbische Maultaschen

Almanya’nın gastronomi zirvelerinden biri de Türk mantısının biraz büyüğü şeklinde gözüken Alman usulü mantı da diyebileceğimiz Schwäbische Maultaschen’dir. Makarna hamurundan elde edilen yemeğin içerisine sosis veya etle birlikte ıspanak, soğan gibi sebzelerde konulur. Çoğu zaman ismi Maultaschen olarak anılan yemeğin, Schwäbische Maultaschen ifadesini kullanması Avrupa

Stuttgart’ta Mutlaka Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?

Birliği tarafından korumaya alınmış bir menşei olduğunu işaret ediyor.

Paprikahuhn

Yöresel olarak adlandırılabilecek yemeklerden biri haşlanmış olan tavuk budunun çeşitli soslarla tekrar pişirilmesiyle oluşan Paprikahuhn’tur.

Bratwurst

Stuttgartlıların en beğendiği atıştırmalıklardan biri olan Bratwurst, sosis ile hamur işinin buluştuğu bir diğer lezzettir.

Eierpfannkuchen

Biraz da tatlı çeşitlerinden bahsedilecek olursa yöreye özgü olan Eierpfannkuchen’ten bahsetmek ilk tercih edilen seçenek olacaktır. Görünüşüyle ve yapılışıyla bir çeşit krep olan bu lezzet, tavada kızartıldıktan sonra reçel, bal gibi aparatlarla servis edilebildiği gibi genellikle şurup veya pudra şekerinin kızartılan hamurun üzerine dökülmesiyle servis ediliyor.

Schwarzwälder Kirschtorte(Kara orman pastası)

Kökeni eskilere dayanan geleneksel bir tatlıdır Schwarzwälder Kirschtorte. Tatlı severlerin mutlaka tatması gereken bir lezzet olan bu pasta, Stuttgart ile birlikte mutfak kültürünü de turlamaya çalışan turistlere göre bölgenin en meşhur pastası. Fındıktan meydana gelen pasta tabanının üzerine kiraz reçeli benzerinde bir sos dökülüp bu sosun üzerineyse krema eklenerek oluşturulan bir pastadır. Görünüm olarak rendelenmiş çikolata parçacıklarının üzerine döşenmiş olan kirazlardan oluşuyor. Dünya’nın birçok yerinde de sevilerek yapılan bu pasta belirtildiğine göre Almanya’nın en sevilen 13. tatlısı olma özelliğine sahip.

Auszgone

Pek bilinmeyen bu lezzet yağda kızartılıp üzerine pudra şekeri dökülerek servis edilir. Görünümü bir halka şeklinde olup şapkaya benzemektedir.

Zwetschgenkuchen

Mürdüm eriklerinin hamurun üzerine dizilmesiyle oluşan bir tür turtadır.

Elma Şarabı

İçecek olaraksa şehre özgü olan elma şarapları gösterilebilir.