Torino ’da Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?

tarafından
167
Torino ’da Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?

Alp Dağlarıyla çevrili olan Po Nehri’nin kıyısında yer alan Torino, 1 milyon 700 binden fazla nüfusuyla İtalya’nın en kalabalık 4. şehri olma özelliğine sahip. Ayrıca eski dönemlerde kısa bir süre İtalya’ya başkentlik yapmış olan şehir, Avrupa’nın önemli sanayi merkezlerinden biridir. Sanayinin etkisini gösterdiği kent, İtalya’nın otomobil başkenti olarak anılıyor. Sanayinin yanı sıra Barok tarzı mimarinin yoğun görüldüğü, doğayla bütünleşmiş olan şehir, tarihin ve sanatın birlikteliğini hissettiriyor. Birçok müze, kilise ve sarayın inşa edildiği kent, kış turizmi açısından da uygun koşullara sahip ancak iklimin getirdiği yumuşaklıktan dolayı ziyaretçiler daha çok yaz aylarını tercih ediyor. Gezilecek yerlere göz atacak olursak;

Palazzo Carignano

17.yüzyıl da kurulan ve Barok tarzı mimarinin en önemli örneklerinden olan bina, ziyaretçiler tarafından Torino’nun en güzel binası olarak görülüyor. Carinano Prensesi için yaptırılmış olan yapı, müze olarak hizmet veriyor.

Museo Egizio (Mısır Müzesi)

Mısır uygarlığına ait barındırdığı eserlerle, Dünya üzerinde Mısır dışında bulunan tek Mısır Müzesi olma özelliğine sahip olan Museo Egizio, binlerce yıllık mumyalanmış insanları da barındırıyor. Bu gizemli müze turistlerin en önemli ziyaret alanlarından biridir.

Museo Dell Automobile(Ulusal Otomobil Müzesi)

İtalya’nın Otomobil başkenti olarak bilinen Torino da önemli araba koleksiyonlarının yer aldığı bir müze, Ulusal Otomobil Müzesi. 200 den fazla arabanın sergilendiği müze, 3 katlı bir yapıdan meydana geliyor.

Ulusal Sinema Müzesi

Aslında bir sinagog olarak inşa edilmiş olan bina hiçbir zaman bu amaçla kullanılmamıştır. Torino’nun simgesi olarak nitelendirilen müzede ziyaretçilere kendilerini film karesinin içinde görmesini sağlayan teknolojik bir imkan da sunuluyor.

Mole Antonelliana Tepesi

167 metre yüksekliğindeki bina Torino’yu seyretmek isteyenler için muhteşem bir manzara sunuyor. Dünya’nın en yüksek müzesi ünvanına sahip olan Sinema Müzesi ise bu binanın içerisinde yer alıyor. Binanın içerisindeki asansör ile tepeye çıkan ziyaretçiler, bu eşsiz manzarayı seyre dalıyorlar.

Rivoli Kalesi

Görkemli bir yapı olan bu kale, Birleşik Krallık döneminin izlerini taşıyor. Kraliyet ailesinin konaklama alanı olarak kullanılan yapı, merkezinde bir modern sanatlar müzesi barındırıyor.

Via Roma (Roma Caddesi)

Torino’nun en işlek caddesi olarak bilinen bu cadde, üzerinde dünyaca ünlü mağaza ve lokantaları barındırmaktadır.