Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

tarafından
159
Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Pek çok insan, hayallerindeki ülkelere bazı nedenlerden dolayı gidememektedir. Bunların başlıcaları, pasaport ve vize teferruatlarıdır. Dolayısıyla bu tarz şeylerle uğraşmak istemeyenler, tatil planlarını askıya alabiliyor. Sizler için pasaportsuz gidilen tatil beldelerini derledik.

Pasaporta gerek olmayan ülkeler hangileridir?

KKTC

Ülkemizin komşusu olan Kıbrıs, gidilebilecek en güzel tatil beldelerinden. Bu ülkeye gidebilmenin kolaylığı da pasaport ve vize gerektirmemesinden kaynaklı. Sadece bir kimlik kartı ile 3 ay konaklayabileceğiniz bu mekan, sizlere birçok eğlence ve dinlenme imkanı sunmakta. Bunların başında gelecek yerleri sıralayacağız.

  1. Girne: Kendinizi adeta bir avrupa şehrinde hissebileceğiniz Girne, en popüler yeme içme mekanlarının bulunduğu liman şehridir. Genelde yazın tatil amaçlı oldukça sık tercih edilir. Yanı sıra adanın en güzel yerlerini görebilmek için araç kiralamak sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Bölgenin en yüksek yeri olan ST. Anthanasious Manastırı’na çıkarak, harika manzarayla başbaşa kalabileceksiniz.

 

  1. Lefkoşa: İçerisinde birçok tarihi sur barından bu şehir, sizlerin kültür ve sanata dair tüm ihtiyacınızı giderecek. Yarısının Kıbrıs Rum, diğer yarısının ise KKTC’de bulunduğu bu bölge, adanın tam ortasında bulunmakta. Burada görülmesi gereken en önemli yer Venedik Sütunu’dur.

 

  1. Gazimağusa: Kıbrıs şehrinin en muazzam sahillerinden birine ev sahipliği yapan bölge..

 

  1. Karpaz: Kıbrıs’a gidipte burayı ziyaret etmemek imkansız. Özellikle Türk ve Rumların birlikte yaşadıkları bölge olan Dipkarpaz, görülmeye değer yerlerden.

Gürcistan

Haftanın her günü uçuş seferlerinin mevcut olduğu bu bölge, Türkiye’den en çok ziyaretçi alan yerler arasında. Ancak ülkeye girişinizin ardından yurtdışında olduğunuzu, ve kalış sürenizin 90 günle sınırlı olduğunu unutmamanızı tavsiye ederiz.

  1. Batum: Gürcistan’ın önemli turizm yerlerinden. Sınıra oldukça yakın olmasından dolayı, Türkler tarfından oldukça iyi bilinir. Bu yurtdışı tatilinizi daha rahat geçirebilmeniz için, Haziran ve Eylül ayları arasında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

  1. Tiflis: Yerel halkın dilinde dolaşan efsaneye göre bu şehir, 5. yüzyıldan beri mevcut. Köklü geçmişiyle bilinen Tiflis, Avrupa ve Asya arasında kalmış kültürüyle oldukça etkileyici. Aynı zamanda yemek konusunda yabancılık çekmeyeceğiniz bu şehirde, kolay konaklama ve ulaşım imkanlarına sahip olabilirsiniz.

 

  1. Kutayıs: Kutayıs, Gürcistan’ın ikinci büyük şehridir. Daha çok geçmiş zamanlardan izler taşıyan bu tarihi bölge, enteresan mimari ve yapıtlarıyla sizleri oldukça etkileyecek. Bunların yanı sıra, UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesinde bulunan Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı’da bu şehirde bulunuyor.

Ukrayna

Pasaport gerektirmeyen ülkelerden biri de Ukrayna.. Ülkenin başkenti olan Kiev şehri, içinde UNESCO dünya Mirasları Listesi’nde bulunan tarihi merkeziyle de oldukça ünlüdür. Bu merkez Odessa şehrinde bulunmaktadır. Ayrıca Akdeniz şehirlerini anımsatan bu yerde, Liev’i görmeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Bu şehirlere uygun fırsatla uçabilmek için, Skyscanner şehir kaçamaklarını inceleyebilirsiniz.