İlginç ve Tuhaf Havaalanları

tarafından
199
İlginç ve Tuhaf Havaalanları

Dünyadaki ilginç ve bir o kadar tuhaf havaalanları listesini siz değerli takipçilerimiz için derledik.

İlginç Havaalanları

Cebelitarık Havaalanı ( Britanya )

Britanya’ ya bağlı olan Cebelitarık bölgesinde bulunan Cebelitarık Havaalanı , pistinden arabaların geçmesi için bulunan yol ile ün salmış. Uçağın kalkacağı esnada geçiş kapılarının kapandığı bu pistte uçaklar güvenle inip kalkarken uçakların geçmediği sırada pistten geçen karayolu olağan akışına devam ediyor.

Courchevel Uluslararası Havaalanı ( Fransa )

Courchevel Uluslararası Havaalanı

Courchevel Uluslararası Havaalanı

Dünyanın en yüksek ve en kısa pistine sahip olan Courchevel Uluslararası Havaalanı , bu ünvanı ile en tehlikeli havaalanlarından birisi olma özelliğine sahiptir. Pilotların bu piste iniş yapabilmesi için özel bir sertifika alması gerekmektedir.

Kansai Havaalanı ( Japonya )

Yapay bir ada üzerine inşa edilen Kansai Havaalanı , mimarlık ve mühendislik harikası olarak kabul görmektedir. Demir yolu , kara yolu olarak da ulaşımın sağlandığı bu havaalanına kara ile bağlantısı için inşa edilen köprü de dünyanın en uzun iki katlı köprüsü olarak kabul edilmektedir.

Svalbard Havaalanı ( Norveç )

Svalbard Havaalanı

Svalbard Havaalanı

Kuzey Kutbuna en yakın havaalanı olma özelliğine sahip Svalbard Havaalanı , yapay kar ve buz kullanılarak inşa edilmiştir. Ayrıca küresel ısınma nedeni ile erimenin engellenebilmesi için havaalanında özel soğutma sistemleri kullanılmaktadır.

Tavsiye Edilen Yazı

Bildiğimiz Adalara Benzemeyen Garip Adalar

Barra Havaalanı ( İskoçya )

Kumlarla dolu olan bu pist İskoçya’ nın Barra adasında yer almaktadır. 1930 yılından beri faal olan bu pistte yılda yaklaşık olarak 10 bin iniş gerçekleşmektedir. Günün bazı saatlerinde gelgitlerden dolayı kullanılamayan pistte iniş trafiği buna göre belirlenmektedir.

Madeira Havaalanı ( Portekiz )

Madeira Havaalanı

Madeira Havaalanı

Avrupa’ da bulunan ve en tehlikeli havaalanlarından bir tanesi olma özelliği taşıyan Madeira Havaalanı , en zor iniş yapılan havaalanları arasında yer almaktadır. Pistinin kısa olması sebebi ile 1977 yılında 131 kişinin hayatını kaybettiği kazanın yaşanması ile pisti uzatılan havaalanı bunun   yanında buraya inmek isteyen pilotlar  iniş sırasındaki yoğun rüzgarlardan dolayı sallantılı ve zor iniş gerçekleştirmektedirler.

Denver Uluslararası Havaalanı ( Amerika Birleşik Devletleri )

Tuhaflığı ile dikkat çeken havaalanlarından birisi olan Denver Uluslararası Havaalanı , girişinin yakınında bulunan 35 metre boyundaki vahşi at heykeli ile dikkat çekiyor. Bunun yanında havaalanında bulunan kıyamet ve uzay temalı sanat eserleri ise görenlerin ilginç bulduğu detaylardan bir tanesi.