Havana’da Ne Yenir?

tarafından
158
Havana’da Ne Yenir?

Havana’da ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Küba’nın başkenti olan Havana, gezginlere arabaları, tarihi sokakları, yapıları ve canlı yaşamıyla dünyanın geri kalan yerlerinden çok daha eşsiz ve farklı bir ortam sunuyor. Şehrin yeme içme alternatirleri geri kalan özellikleriyle paralel olarak bu çeşitliliği ve renkliliği fazlasıyla iyi yansıtıyor. Bir gün Havana’ya giderseniz, Küba’ya özgü tatlar arasından ilk olarak tavsiye edeceğimiz lezzetleri mutlaka deneyin.

Geleneksel Küba mutfağı, Karayip, Afrika ve İspanyol harmanlanmasından oluşmaktadır. Ve şehrin mutfağında da bunun etkileri fazlaca görülmektedir. En iyi bilinen ve nerdeyse her evde olan yaygın yemeği ‘congri’ dir. Bu yemek siyah barbunyayla yapılan beyaz pirinç pilavıdır. Congriden sonra en çok bilinen bir diğer yemeği ise muz kızartmasıdır.

Mısır, siyah fasulye ve domuz etinin çok fazla tüketildiği kentte, deniz mahsullerinden ıstakoz dışında diğer deniz ürünleri çok fazla tüketilmiyor. Fakat balıkçı kasabalarında aguja, cherna ve pargo türü balık yemekleri bölgede önemli yerel lezzetlerden bazılarıdır.

Tavsiye Edilen Yazı

Havana Gezi Rehberi

Havana mutfağında yemek yapımında çok fazla sos çeşidi kullanılmaktadır. Salsa Flamingo(Flamingo Sosu) ve Salsa de Isla Bella(Güzel Ada Sosu) bunların başında gelmektedir. Tuzlu yemeklerle birlikte servis edilen sosların yapılışı genelde öncelikle malzeme kızartılması, sonrasında ezilmesi ve üstlerine azar azar tavuk, et, balık veya sebze suyunun karıştırılıp dinlendirilmesiyle elde edilmektedir. Sosların bu kadar ön planda olduğu, sevildiği şehirde yemeklerde baharat da sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca sarımsak da yoğun olarak yemeklerinde kullanılır ve fazlasıyla düşkündürler.

Kentin milli yemeği olarak bilinen yemek ise ‘moros y cristianos’tur. Moros kelimesi ile Afrikalılara gönderme yapılır ve yemek içinde kullanılan siyah fasulyeleri vurgular,’cristianos’ da Avrupalılara gönderme yapma amacıyla beyaz pirinç için kullanılmıştır. Ayrıca Havana’da yılbaşı gecelerinde hemen her yerde pişen bu yemeğin şans getirdiğine inanılır. Siyah fasulyeye ile pirince ek olarak soğan, kekik, sarımsak, kırmızı ve yeşil biber ile harmanlanıp sotelendikten sonra çeşitli soslar eklenerek yemeye hazır hale gelir.

Havana tropikal iklime sahip olduğu için ananas, mango, hindistancevizi, avokado, tarçın elması, mamey gibi birçok meyve de fazlaca tüketilmektedir. Ayrıca kesilip kızartıldıktan sonra iştahla yemeye sunulan  bir muz çeşidi olarak da ‘platano macho’ yu da es geçmemek lazım. Bu tür muz kızartmalarına da ‘tostones’ denilmektedir.