Gezilecek Yerler: Oslo

tarafından
226
Gezilecek Yerler: Oslo

Liman kentlerinden biri olan Oslo doğal yaşam alanlarıyla gezginlerin gözde noktalarından biridir. Tarihi ve modern yapılar, müzeler, galeriler ve parklarıyla birçok gezi alanına sahip kent oldukça zengindir. Geçmişte geçirdiği yangınlardan dolayı sürekli yeniden inşa edilen kent, mimari açıdan özgün yapıtlar bulundurmaktadır. Oslo’ya gittiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerler aşağıdaki yazımızda bulunmaktadır.

Bu mükemmel şehri gezmek için Oslo uçak bileti almanız yeterli olacaktır.

Oslo’da Gezilecek Yerler

Akershus Kalesi

Muhteşem manzarası ve tarihi önemi nedeniyle gezginlerin gözde noktalarından biridir. Geçmişte idam cezalarının uygulandığı hapishane olarak kullanılan kule, günümüzde de askeri amaçla kullanılmaya devam edilmektedir.

Vigeland Sculpture Park

Bir heykeltıraşın eserlerinin yer aldığı Vigeland Sculpture Park’ı 1949 yılında yapımı tamamlanmıştır. Dünyanın en büyük parkı olan bu yerde 200 heykel bulunmaktadır. Keyifli ve huzur dolu vakit geçirebileceğiniz bu parkta birden fazla bölüm bulunmaktadır.

Kraliyet Sarayı

Günümüzde kraliyet ailesinin hizmetinde bulunan bu yer, 19. yüzyılın ilk yarısında Fransa doğumlu Norveç Kralı 3. Charles’in ikametgahı olarak inşa edilmiştir. Fakat yapımı 1849’da kralın ölümünden sonra ancak tamamlanabilmiştir. Yüzden fazla odaya ve çeşitli bölümlere sahip olan saray görülmeye değer yapılardan biridir.

Holmenkollen Ski Museum ve Tower

Uzun süre hatta bir asırdan fazla diyebileceğimiz kayak yarışların yapıldığı kayak merkezi 4 bin yıllık bir tarihe sahiptir. Kayak ve kayakçı tasvirlerin yer aldığı kaya oymalarıyla karşılayan Holmenkollen Ski Museum ve Tower, eşsiz manzarasıyla da gözleri kamaştırmaktadır.