Gezilecek Yerler: Bremen

tarafından
204
Gezilecek Yerler: Bremen

Bremen; Weser Nehrinin kıyısına kurulmuş, sokak müzisyenlerinin melodileriyle, kahve ve çikolata kokusunun harmanlandığı masal şehri.

Hamburg’ tan sonra Almanya’nın önemli liman şehirlerinden olan Bremen; kasaba sıcaklığını ve metropol kültürünü adeta bütünleştiriyor. Rönesans dönemini yansıtan mimarisi ve butik dükkanları; sıcakkanlı insanlarının kültürel ve renkli hayatlarıyla, eski ve yeniyi bir arada buluşturuyor.

Dünya müziklerinin, tarihin, doğanın ve mimarinin masalsı diyarı Bremen’nin gezilecek görülecek yerleri sizlerle…

Bu mükemmel şehri gezmek için Bremen uçak bileti almanız yeterli olacaktır.

Bremen’de Gezilecek Yerler

Marktplatz Meydanı

Kuzey Almanya’da çok eskiden panayır alanı olarak kullanılan bu meydan, şu anda Bremen’in kalbinin attığı ve birçok turistik mekanın bulunduğu bir yer. Özellikle Rönesans ve Barok mimarisi, heykelleri, katedrali, kiliseleri, görkemli Rathaus (belediye) binası, meşhur Tükürük Taşı ve kafeleriyle herkese hitap eden bir meydan. Aynı zamanda, Bremen’e gelindiğinde en çok vakit geçireceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Meydanda, meşhur Bremen Mızıkacıları Heykelini göreceksiniz. Bronzdan yapılmış; eşek, köpek, kedi ve horoz heykelinin çevresinde çok farklı türlerde dünya müzikleri yapan, çağımızın Bremen mızıkacılarının ezgilerini dinlemek farklılık yaratacaktır.

Ayrıca; kentte, eşek heykelinin burnu ve ön ayaklarına dokunarak dilek dilemenin şans getirdiğine dair de bir inanış var. Denemeye ne dersiniz?

Rathaus (Bremen Eski Belediye Binası)

Marktplatz Meydanındaki 15.yy’dan kalan Rathaus binası ve hemen önünde yer alan; dünya özgürlüğünü sembolize eden devasa Şövalye Roland Heykeli, UNESCO tarafından korunma altına alınmış bulunuyor.

Rathaus Belediye Binası tüm ihtişamı ve gotik mimarisiyle dikkatleri çekerken, binanın içini gezmek için yaklaşık 1 saat süren rehberlik hizmeti veriliyor. Binanın bodrum katında, Ratskeller adında, 1405’ten kalma bir şarap mahzeni yer alıyor. Şu an; bar ve restoranlardan oluşan mekanlarıyla hizmet veren Ratskeller, meraklılarını bekliyor.

Peter Katedrali (Dom St. Petri)

Marktplatz Meydanındaki en dikkat çeken mimari eserlerden birisi de St. Peter Katedrali. 13. yy’ dan kalan, ikiz kuleli muazzam mimarisiyle yıllara meydan okuyan katedral, tarihi orglarıyla kente ev sahipliği yapıyor.

Schnoorviertel

Bremen’in en dar sokaklarının olduğu, araçların giremediği ve Orta çağ mimarisinin korunduğu küçük mahallesi. Schnoor, aynı zamanda Bremen’in vazgeçilmez yerlerinden. Şehrin en masalsı bölgesi belki de. Üçgen çatılı kutu gibi evleri, minik dükkanları ve kafeleriyle kendinizi çok farklı bir atmosferde bulabilirsiniz. Özel tasarım kıyafetler, ilgi çekici ahşap oyuncaklar ve hediyelik eşyalara bakarken kendinizi kaybedebilirsiniz. Bu bölgede ayrıca dünyanın en küçük oteli yer alıyor. Hochzeitshaus adlı otel; yalnızca tek odadan oluşuyor ve ne yazık ki sadece balayı için hizmet veriyor.

Kafelerinde, Bremen usulü dünya kahvelerini yudumlayabileceğiniz; hatta Türk dönercilerle memleket sohbetleri bile edebileceğiniz Schnoorviertel’de keyifli bir gezi sizi bekliyor olacak.

Bürgerpark Bremen

Biraz da doğa ile baş başa kalmak isteyenler için Bremen’in en büyük parkı Bürgerpark; çeşit çeşit ağaçları ve nehriyle doğa harikası. Sandallarla, küçük bir nehir gezintisi yapabilir, yemyeşil ağaçlarla kaplı yollarında yürüyüş yaparak huzur ve sakinliğe kavuşabilirsiniz.

Rhododendron-Park Bremen

Yemyeşil ormanları ve açelya çiçekleriyle, rengarenk bir örtüye bürünmüş olan Rhododendron Parkı; temiz bir hava, ruh dinginliği ve yeşil çimlerine uzanılmayı vadediyor.

Park içerisinde ayrıca Kaffeemühle (Mühle am Wall) isimli tarihi bir yel değirmeni bulunuyor. Yemyeşil doğanın, renk renk çiçeklerin ve Stadtgraben deresinin manzarasını süsleyen yel değirmeni hem yerel hem dünya mutfaklarının lezzetlerini sunan restoranlarıyla hem de kafeleriyle hizmet sunuyor.

Schlachte

Bremen’in nehir kıyısına kurulmuş olan Schlachte bölgesi, birçok restoran ve kafeye ev sahipliği yapıyor. Yerli halkın da en sevdiği yerler arasında olan bu bölge, güzel havalarda nehir kenarında yürüyüş yapmak ve açık havada nefis bir öğle yemeği yemek için de ideal yerler arasında bulunuyor. Şehrin en iyi steak yapan restoranlarının da burada olması ayrıcalığını artırıyor.

Mercedes-Benz Fabrikası

Otomobil tutkunlarının ve özellikle de Mercedes hayranlarının ziyaret edebileceği bu fabrikaya özel turlar düzenlenmektedir.

Weser Stadion (Weser Stadyumu)

Bremen, futbol severleri de kucaklayacak mekanlara sahip bir şehir. Almanya’nın ünlü futbol takımı Werder Bremen’in sahasında koşturduğu bu stat, meraklılarını bekliyor olacak.

Bremerhaven

Bremen eyaletine gelmişken Bremerhaven kentine de uğramadan olmaz. Bremen’in en nefis balık restoranlarının burada olması, hayvanat bahçesi ve müzeleriyle görülmeye değer ayrıcalıklar sunuyor.