Oslo’da ne yenilir ne içilir?

tarafından
252
Oslo’da ne yenilir ne içilir?

Norveç’in başkenti olan ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Oslo bir liman kentidir. Ayrıca İskandinavya’nın en büyük dördüncü kentidir. Oslo mutfağı da oldukça zengindir. Oslo mutfağı şehre özel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfağından da tatlar taşımaktadır. Liman kenti olan Oslo konumundan dolayı deniz ürünleri bolca tüketilmektedir. Çeşitli yöntemlerle hazırlanan deniz ürünleri oldukça sevilmektedir.  Balık hemen her restoranın menüsünde yer almaktadır. Gerek kurutularak gerek tuzlayarak ya da daha farklı pişirme teknikleri ile masalarda yer bulur. Bunların dışında şehirde et ürünleri de oldukça sevilmektedir. Dana eti, kuzu eti, domuz eti ve av hayvanlarının etleri tüketilmektedir. Oslo’da tadına mutlaka bakmanız gereken yiyecekler şunlardır:

Unutmadan; bütün bu yiyecekleri görmek ve tatmak istiyorsanız Oslo uçak bileti almanız yeterli…

Oslo Yemekleri

Somon Balığı

Ülke genelinde de oldukça rağbet gören somon vazgeçilmez bir tattır.  Farklı yollarla hazırlanan somonun en sevilen hali ızgara da pişirilendir.  Ayrıca çiğ olarak da tüketilmektedir.

Kahverengi peynir

İsmiyle de dikkat çeken bu peynirin rengi kahverengidir. Sabah kahvaltılarında ve atıştırmalık olarak tüketilmektedir.

Geyik kebabı

Av etinin de tüketildiği şehirde en çok geyik eti sevilmektedir. Geyik kebabı da bu lezzetin arasında yer almaktadır. Kebap çeşitli tatlar ile lezzetlendirilerek gerek kızarmış gerek ızgarada pişmiş haliyle masalarınızda yer alır.

Lahana

Lahana şehirde birçok yemeklerde kullanılmaktadır. Fakat en çok çorbası tüketilir. Bunun dışında lahana ile hazırlanan yemeklerde et veya farklı sebzelerde kullanılmaktadır.