Svalbard’da ne yenir, ne içilir?

tarafından
191
Svalbard’da ne yenir, ne içilir?

Svalbard’da ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Svalbard soğuk bir bölge olduğu için daha çok sıcak içecekler ve şarap gibi içkiler tercih edilir. Bölgede en ucuz ürünler alkol ve tütün ürünleri. Yiyecekler normal şartlara göre biraz daha yüksek bir etikete sahip. Yeme içme konusunda Norveç ile benzerlik gösteren Svalbard, bu bakımdan Norveç’i sevenler için farklı bir şey sunmuyor.

Svalbard uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Svalbard uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Svalbard’da Ne Yenir?

Svalbard’da popüler ürünlerden bir tanesi patatestir. Lappskojs olarak adlandırılan özel bir lezzet bölgede en çok tüketilen yemeklerin başında gelir. Et, havuç ve susamlı bir yemek olan lappskojs aynı zamanda doyurucu olmasıyla bölgede direnç sağlar.

Bölgede deniz ürünlerinin de mutfakta etkisi oldukça fazladır. Bu bakımdan başta somon olmak üzere bölgeye özgü lezzetler yemeklerde çokça kullanılır. Balık yemeyi sevenler için Svalbard’da somonun çok farklı türleri tercih edilebilir.

Bölgede meşhur olan diğer bir yiyecek kahverengi peynirdir. Türkiye’de çok fazla bilinmeyen ve tüketilmeyen bu özel üretim, Svalbard mutfağında da geniş bir yer tutar. Sabah kahvaltılarının yanı sıra farklı çeşitleri ile gün içerisinde aperatif olarak da tüketilen peynir, lezzetiyle de dikkat çekici.
Farklı et lezzetleri isteyenler için ise alternatif geyik etinden hazırlanan yemekler. Geyik kebabı gibi farklı yemeklerle geyik etinin farklı versiyonları denenebilir.