Bremen’de Ne Yenir? Ne İçilir?

tarafından
274
Bremen’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Mızıkacıların masalsı diyarı olan Bremen, Almanya’nın kuzeyine kurulmuş bir liman kentidir. Liman kenti olunca da deniz mahsulleri ağırlıklı yiyecekler oldukça popülerlik kazanmıştır. Şehir; başta geleneksel Alman mutfağına özgü yemekler olmakla birlikte dünya mutfağından ve Türk mutfağından da örnekler sunuyor. Şehrin yerel lezzetlerinin başında; biralar, çikolatalar, kahveler, yöresel şaraplar ve Grünkhol (karalahana) yemekleri geliyor. Bremen’e özgü yiyecek ve içeceklerden mutlaka tavsiye edilen seçenekler ise şöyle…

Unutmadan; bütün bu yiyecekleri görmek ve tatmak istiyorsanız Bremen uçak bileti almanız yeterli…

Bremen Yemekleri

Grünkohl mit Pinkel

Bizim Karadeniz mutfağımızda meşhur olan karalahana bitkisiyle ve sosisle yapılan Grünkohl mit Pinkel yemeği, Bremen’in en meşhur yemekleri arasındadır. Bizdeki karalahana diblesini anımsatan yemek, yulaf ve soğanla pişiriliyor. Yanında patates püresi ve tütsülenmiş sosis veya sucukla servis ediliyor.

Steaks

Bremen’de; kırmızı et sevenler, lezzetli kuzu veya dana eti seçenekleri sunan steakler yiyebilirler. Enfes mantar soslarıyla, ızgarada pişirilmiş et sevenleri, Wesel nehrinin kıyısında güzel bir ziyafet bekliyor olacak.

Red Fruit Jelly Custard

Meyve ve muhallebi sevenlere tavsiye edilen Bremen usulü Red Fruit Jelly Custard; meyve jölesi, çilek veya tercih edeceğiniz orman meyvelerinin, enfes kremayla buluştuğu bir lezzet sunuyor.

Beck’s Birası

Fabrikası Bremen’de olan meşhur Beck’s Biralarını şehrin çoğu yerinde bulmanız mümkün.

Bremer Kluten Schokolade

Bremen’in yerel çikolatası olan Kluten; renkli çeşitleriyle, şehirde kolay temin edilebilecek yiyecekler arasında yer alıyor.  Meşhur Alman çikolata markalarından olan Hachez’de Bremen’de üretilmektedir.

Ringa Balığı

Bremen’in, Kuzey Denizi’nde bir liman kenti olması deniz mahsullerini de artırmıştır. Hele de denizinin soğuk suları, bol yağlı ve lezzetli balıklar yetişmesine imkan tanımıştır. Balıklar arasından ise en çok Ringa Balığı tercih edilmektedir.

Şehirde, balık yemek istiyorsanız; Bremerhaven kentine kısa bir yolculuk yaparak şehrin en lezzetli balıklarını tadabilirsiniz. Eğer tereyağı ile aranız iyi ise balıklar, yöresel olarak enfes tereyağında pişirilerek sunuluyor.

Şaraplar

Bremen’nin eski belediye binası olan Rathaus’un; 15.yy’da şarap ticaret merkezi olarak kullanılmış olması, kentin şaraplarını ayrıcalıklı kılıyor. Binanın bodrum katındaki eskiden şarap mahzeni olan Ratskeller’daki restoranlarda veya barlarda yıllanmış yöresel şaraplardan tadabilirsiniz. Sıcak veya soğuk tercih edebileceğiniz şaraplar meraklılarını bekliyor…

Gingerbread

Zencefilli kurabiye olan Gingerbread, Almanya’da özellikle Noel zamanında yapılıyor olsa da diğer dönemlerde de Bremen’de özellikle de bira yanında tercih edilen atıştırmalıklar arasında bulunuyor.