En Yeşil Ülkeler

tarafından
179
En Yeşil Ülkeler

Ülkeler için ekonomik durum ya da güvenlik kadar doğal güzellik ve yeşil alanların fazlalığı da çok önemlidir. Çoğu ülke doğal kaynaklarını yanlış politikalar sonucu kaybetmektedir. Kimi ülkeler ise temel politikalarını yeşili korumaya ve doğayı temiz tutmaya odaklamıştır. Bu da o ülkelerin en yeşil ülkeler listesinin her zaman tepesinde olmasını sağlamıştır.

En Yeşil Ülkeler Listesinde Hangi Ülkeler Var?

Listeye göre topraklarında en fazla yeşil alan bulunan ülke Surinam. Surinam topaklarının hemen hemen tamamı yeşille kaplı. Bu oranın şu an için % 95 olduğu belirtiliyor. Surinam Güney Amerika’da Atlantik’e kıyısı bulunan ilginç bir ülkedir. Guyana ve Brezilya gibi ülkelere çok yakındır. Listenin ikinci sırasında Mikronezya bulunuyor. Onlarında yeşil oranı % 93 civarında.

Seyşeller’in listenin üçüncü basamağında olduğunu görüyoruz. Seyşeller’in yeşil alan oranı %88 şeklinde. Listenin ilk 10’un da genellikle adı daha önceden pek duyulmamış ülkelerin olması dikkat çekici. Örneğin, Bhutan, Palau, Guyana St Lucia gibi ülkeler genelde birbirine yakın coğrafyada yer alıyor. Listenin 11. Sırasında mutluluk listesinin de genelde tepesinde yer almayı başaran Finlandiya bulunuyor. Finlandiya’nın yeşil alan oranı %73 olarak saptanmış durumda.

Öte yandan Zambiya, Gabon, Gine, Kongo gibi Afrika ülkeleri ilk 20 içinde yer edinmiş durumda.   Listenin çok önemli bir kısmı Afrika ve Güney Amerika kıtasından oluşuyor. Asya kıtasından Japonya’nın % 69’luk oranıysa hemen göze çarpıyor.

Ucuz uçak bileti almak için hemen Biletmar.com’u ziyaret edin!