En Sağlıklı Ülkeler

tarafından
155
En Sağlıklı Ülkeler

Dünyadaki birçok ülke şu anda toplumsal sağlık sorunlarıyla baş etmeye çalışıyor. Özellikle bazı sağlık problemleri modern çağın rahatsızlıkları olarak görülüyor. Obezite sorunu tam olarak böyle bir sorun olarak kabul görüyor. Özellikle Amerika gibi ülkelerde artık obezite toplumun sağlığını tehdit eden çok ciddi bir konu olarak görülüyor. Hükümet obeziteye karşı çok ciddi önlemler almak durumunda. Pek çok farklı araştırma şirketi dünyanın en sağlıklı ülkeler bu kapsamda araştırıldı ve sonuçları yayınladı.

En Sağlıklı Ülkeler Hangileri?

Buna göre insanların yaşamdan ve gelecekte beklentileri, alkol ve sigara alışkanlıkları, tansiyon ve beslenme biçimleri sağlık altyapılarını belirliyor. Bu kriterler baz alınarak yapılan listede zirve İtalya’nın oluyor. İtalya’da ortalama yaşam ömrü 80 olarak ön görülüyor. Pizza ve makarna kültürü ile öne çıkan İtalya zengin mutfağıyla ve zeytinyağı odaklı yemekleriyle tanınmaktadır. İtalya’nın tipik Akdeniz insanları, sağlıklı ve dengeli beslenmenin formülünü çoktan bulmuş görünüyorlar.

Sağlıklı beslenmeye özen gösteren ve çok az hastaneye giden İtalyanlar bu listenin zirvesinde yer almayı kesinlikle hak ediyor. İtalya’nın hemen arkasında İzlanda geliyor. Kuzey Avrupa ülkesi mutluluk sıralamasında da üst basamaklarda yer alıyordu. Yine mutlu ülkelerden biri olan İsviçre, bu listede de kendine üçüncü sıradan yer buluyor. Singapur, Avustralya Japonya, İsveç gibi ülkelerde çok sağlıklı beslenen ülkeler arasında. Ülkemiz ise henüz ilk 50 sıraya dahi girebilmiş durumda değil. Ülkemiz, zengin ve sağlıklı mutfağına rağmen, son yıllarda fast food tüketimlerle beraber bilinçsiz tüketim toplumuna doğru evirilmiştir.

Ucuz uçak bileti almak için hemen Biletmar.com’u ziyaret edin!