Diyarbakır Ne Yenir Ne İçilir ?

tarafından
243
Diyarbakır Ne Yenir Ne İçilir ?

Diyarbakır Yemekleri

Kebap

Güneydoğu mutfağının hemen tüm örneklerini bulabileceğiniz Diyarbakır’da iyi kebap yemeniz mümkün. Ağırlıklı Urfa, Antep gibi yörelerin kebaplarını yiyebilirsiniz.

Ocakbaşı

Ete doymak piştikçe sıcak sıcak yemek isterseniz adresiniz Ocakbaşı restoranları olabilir. Ocakbaşı kültürünün yıllardır yapıldığı Diyarbakır’da ağırlık koyun etinden her türlü et ve sakatat tüketebilirsiniz.

Burma Kadayıf

Diyarbakır’ın meşhur burma kadayıfını yemeden dönmeyin. Levent Usta ya da Sıtkı Usta en meşhur kadayıf yapan yerler. Kadayıfın lezzetine gerçekten de doyum olmuyor. Yağda kızartılmasına rağmen yenildiğinde ağır gelmeyen bir lezzeti var.

Kahvaltı

Diyarbakır’a gitmişken tarihi Hasanpaşa Hanı’nda kahvaltı yapmadan dönmeyin deriz. Peynir, zeytin gibi basit kahvaltı ürünlerinin yanı sıra pastırma, sucuk, kavurma gibi et ağırlıklı besinler de kahvaltıya eklenir. Bu handa lezzetli kahvaltı mekanları bulabilirsiniz.

Kelle Paça

Eğer sakatat düşkünü biriyseniz Diyarbakır’da gerçekten de iyi kelle paça yapa yerler bulabilirsiniz. Ayrıca bumbar dolmasının da yapıldığı bu dükkanlarda işkembe çorbası da içebilirsiniz.

Ciğer

Sadece kuzu ciğerinden yapılan, ciğererin baharatlanarak şişte kömür ateşiyle pişirilmesiyle yapılır. Yanında biberle servis edilir lezzetli ve yumuşaktır. Diyarbakır’da iyi ciğer yemek istiyorsanız Umut ciğercisi ve Dağkapı Kebapçısı’nı tercih edebilirsiniz.

Meftune

Diyarbakır’ın en bilinen lezzetlerinden bir tanesidir. Tadındaki ekşilik sumaktan gelir. Patlıcanlı ya da kabaklı olarak hazırlanabilir. En makbulü etle hazırlananıdır.

Pıçık

Küçük bulgur toplarından oluşan ve bol yoğurtla servis edilen güzide bir yemektir. Bir diğer adı hılloriktir.

Nardanaşı

Yağsız kıyma, soğan, köftelik bulgur, pul biber, tereyağı, salça, su ve nar ekşisi ile yapılan Diyarbakır yemeğidir. Dilerseniz nar taneleri ile de tat verebilirsiniz.

Duvaklı pilav

Yemesi en lezzetli pilavlardan bir tanesidir. Kıyma ve badem pilavın üzerinde süzülür. Afiyet olur

Mahlepli Diyarbakır çöreği

Yassı ya da pelik şeklinde hazırlanan, bol mahlepli bol lezzetli bir çörektir. Susamla süslenir.

Kaburga dolması

Koyun kaburgası iç pilavla doldurulur, iç pilavında yenibahar, bol karabiber ve salça vardır.

Serbizer

Bir nevi mercimek çorbasıdır. Ancak yeşil ya da kırmızı değil kara mercimekle hazırlanır.

Elma düzmesi

Biber dolması gibi hazırlanır, ekşi ve tuzlu bir lezzettir. İkiye ayrılıp içi etle doldurulur ve sonra tencerede pişirilir.

Unutmadan; bütün bu yiyecekleri görmek ve tatmak istiyorsanız Diyarbakır uçak bileti almanız yeterli…