Dehidrasyon Nedir?

tarafından
204
Dehidrasyon Nedir?

Vücudun yeteri kadar su alamaması ile birlikte ortaya çıkan dehidrasyon, vücutta çok farklı sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle de yeterli su tüketimine dikkat ederek eksikoz ve buna bağlı olarak yaşanabilecek farklı rahatsızlıkların da önlenmesi gerekmektedir. Özellikle uzun uçuşlarda çoğu kişinin göz ardı ettiği su tüketimi, yolculuk boyunca direnci düşen vücudu daha da zorluyor. Yolculuklar sonrasında baş ağrısı, aşırı yorgunluk ve farklı sağlık sorunları yaşayan kişilerin büyük bir bölümü dehidrasyon etkili bir problemle karşı karşıya kalıyor.

Uçuşlarda Sıvı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Uçuş boyunca kişilerin sıvı desteği alabilmesi mümkün. Fakat uzun mesafeli uçuşlarda dahi su tüketiminin çok az olması çoğu kişinin eksikoz riskiyle karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Eğer uzun süreli bir yolculuğa çıkacaksanız, yolculuk öncesinde mutlaka su tüketiminizi göz önünde bulundurarak önleminizi alın.

Uzun uçuşlarda kuru hava sorunu da yaşanabileceğinden dolayı bu tip durumlara karşı kişilerin yeterli su tüketimi yapması gerekir. Bol bol su tüketerek kişilerin aynı zamanda vücudunun direncini arttırabilmesi de mümkün. Kuru havaya karşı su tüketimi tek başına yeterli olmayacağı gibi nemlendirici, göz damlası ve burun spreyi kullanılabilir.

Çocuklarda Dehidrasyon Tehlikesi

Dehidrasyon en belirgin özelliği genelde ağız kuruluğudur. Bu nedenle de yetişkinlerin çocukların gün içerisinde ve yolculuk boyunca yeteri kadar su tükettiğinden emin olması gerekir. Çocukların idrarını çok az yapması, yüz bölgesinde değişikliklerin gözlemlenmesi ve ya halsizlik de yine eksikoz belirtileri arasında yer alır. Çocukların uzun süreli uçuşlarda özellikle belirli oranda su tüketimi yapması sağlanmalıdır.

Yetişkinlerde Dehidrasyon Tehlikesi

Yetişkinlerde su tüketimine dikkat edilmesi ile birlikte aşılabilecek bir sorun olan eksikoz , aşırı susuzluk ve az idrara çıkma ile kendini gösterir.