Chennai’de Ne yenir? Ne içilir?

tarafından
205
Chennai’de Ne yenir? Ne içilir?

Tamil eyaletinin başkenti Chennai eklektik yemeklere sahiptir, bu nedenle Chennai’de yemek yemek her zaman ilginç olacaktır. Güney Hint yemeklerini ve Tamil Nadu’ya özgü yemekleri tatmak için fırsatlar bulacaksınız, ancak çoğu zaman Chennai’deki mutfak yerel ve bölgesel etkilerin kozmopolit bir eritme potası. Chennai gibi bir şehirde her bütçeye uygun yemek çeşidi var, bu yüzden aç kalmayacaksınız! Eğer ziyaret edecekseniz o zaman bu yazımıza bir göz atın ve Chennai’de ne yemeniz ve içmeniz gerektiğini öğrenin.

Tamil, benzersiz bir mutfağa sahiptir. Chennai’deki geleneksel yemeklerinde çoğunlukla, köri yaprakları, hardal tohumları, kişnişesi, zencefil, sarımsak, biber, tarçın, kakule, pirinç, mercimek ve baklagillerin ile hazırlandığını göreceksiniz. Vejetaryen yemekleri Hint yemeklerinin büyük bir bölümünü oluştururken, Güney Hindistan’da et bulunan köriler ve bulyonlar da bulacaksınız.

Tamil yemekleri, köri veya sambar ile servis edilen, salata, turşu ve chutney eşliğinde pirinçten oluşur.

Unutmadan; bütün bu yiyecekleri görmek ve tatmak istiyorsanız Chennai uçak bileti almanız yeterli…

Chennai ve Tamil Nadu’nun ortak yemekleri:

  • Dosa – fermente pirinç pilavı ve “urad dal” (siyah gram) krepleri. Bu genellikle bir Sambar ve chutneys ile servis edilir.
  • Sambar – mercimek ve baharat karışımı yapılmış kalın bir güveç.
  • İdli – buğulanmış pirinç kekleridir, dosdoğru urad dalında ve fermente pilavda kullanılan meyveler kullanılmaz. Bu genellikle sambarın bir kısmıyla birlikte bir chutney yanına eşlik eder.
  • Rasam – biber, kişniş ve kimyon tohumlarıyla hazırlanan mercimek çorbası.
  • Puliyodarai – kızarmış demirhindi hamuru ve pişmiş pirinç karışımını birleştiren popüler bir Tamil yemeği. Sık sık demirhindi macunu baharatlar ve otlar ile kızartılır.

Kahve, Tamil kültüründe büyük bir rol oynamaktadır. Güney Hindistan’da kahve, Kaapi ya da sadece bir filtre kahve olarak adlandırılır. Hint filtre kahvesi, köpüklü ve haşlanmış sütü, geleneksel Hint filtresinde ince öğütülmüş kahve tozunu demlemek suretiyle elde edilen bir kahve çeşididir.

  • Chai – Bu tatlı ve baharatlı sütlü çay Chennai’deki her sokak köşesinde bulunabilir. Kremalı, köpüklü ve lezzetli bir tatlıdır. Günün her saatinde tüketilebilir.
  • Kireçli soda (Lime Soda) – taze sıkılmış kireç, soda suyu ve tuz veya şeker ile aromatik yapılmış ferahlatıcı bir içki. Eğer tatlandırmak isterseniz tuz koymayabiliyorsunuz.
  • Hindistan cevizi suyu – sokak köşelerinde Hindistan ceviz yığınları olan insanlar görürsünüz. Hindistan cevizi suyu aldığınızda size Hindistan cevizi verirler ve bunu içersiniz.
  • Çiğ şeker kamışı suyu – Sokaklarda bulunan popüler bir içecek daha. Uzun çiğ şeker kamışlarının dış kısmındaki tahtalar kesilir ve şeker kamışının içi bir meyve suyu makinesinin içine koyularak meyve suyuna dönüştürülür. Özellikle hava sıcak olduğunda oldukça serinletici bir içecek olduğunu söyleyebiliriz.