Jakarta Gezi Rehberi

tarafından
225
Jakarta Gezi Rehberi

Endonezya’nın başkenti olan Jakarta, ülkenin en gelişmiş şehridir. Tarih boyunca iki defa isim değiştirerek ‘Batavia’ ve ‘Djakarta’ isimlerini almıştır. Günümüz adı Jakarta olan kent bağımsızlığını kazanana dek sömürge dönemleri yaşamıştır. Java denizinin yanında kurulu olan şehir pek çok kültürü ve tarihi içerisinde barındırmaktadır. Bu yüzden gezilecek birçok tarihi mekanlar bulunmaktadır. Jakarta’da gezilecek yerler aşağıda ki yazımızda yer almaktadır;

Bu mükemmel şehri gezmek için Jakarta uçak bileti almanız yeterli olacaktır.

Jakarta’da gezilecek yerler

Ancol Tema Parkı (Taman Impian Jaya Ancol)

Jakarta’nın kalbi olan Ancol Tema Parkı 24 saat açıktır. İçerisinde eğlenceden, alışverişe, alışverişten restorasyonlara, plajlara ve daha fazla akla gelebilecek birçok şeyi içerisinde barındırmaktadır. Jakarta’ya gittiğinizde mutlaka gitmeniz gereken yerler arasına Ancol Tema Parkı’nı da eklemeyi unutmayın.

Ulusal Müze

Endonezya’nın zengin tarihine ışık tutan ve her türlü arkeolojik buluntu ve görsellerden oluşan müze Merdeka Meydanı’nda yer almaktadır. Ön bahçesinde bulunan bronz fil heykeli ile geçmişte farklı dönemlerden kalan yüzlerce heykele ev sahipliği yapmaktadır.

Kota Tua (Eski Şehir Merkezi)

Kota Tua aslında kentin Hollanda sömürgesi olduğu dönemde bütün şehir halinde yer almıştır. Bölgedeki en önemli yerler şunlardır; Taman Fatallah, Seharah Jakarta Müzesi, Wayang Müzesi, Balai Seni Rupa (Güzel Sanatlar Müzesi), Gereja Sion Kilisesi.

Monas

Merdeka Meydanı’nda yer alan 132 metre boyutunda ki anıt Endonezya’nın bağımsızlığını simgesi olarak inşa edilmiştir.

Pasar Baru

Jakarta’nın en eski Pazar yeri olan Pasar Baru sadece yayalara açık bir alandır. Dar ve kalabalık sokaklara sahip olan Pasar Baru, Jakarta’da mutlaka gidilmesi gereken yerler arasındadır.