Bükreş’te ne yenir, ne içilir?

tarafından
308
Bükreş’te ne yenir, ne içilir?

Türk, Rus, Bulgar, Macar ve Rum gibi birçok kültürden etkilenilip bol yağlı, tuzlu ve etli yemek çeşitleriyle şekillenmiş olup Bükreş’te Romen mutfağına özgü oldukça lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Bükreş’te içecek olarak, Romen şarap ve biralarını deneyebilirsiniz. Belçika, Hollanda ve Alman biraları ülke genelinde fazlaca sevilerek tüketilen içeceklerin başında geliyor. Bükreş’e gitmeden önce lezzetlerini tanımakta yarar var:

Bükreş Yemekleri

Tocanita

Soğan, baharat ve etle pişirilen bir tür yöresel yemektir. Önemli restoranlarda bulabilirsiniz. Genelde dana eti kullanırlar.

Ghiveci

Genelde toprak kap kullanılıyor. 20’den fazla sebzenin kızartılıp birlikte pişirilmesiyle yapılır.

Mamaliga

Mısırın sütle karıştırılmasıyla elde edilen bir tür yemek. Genelde yemeklerin yanında garnitür olarak servis ediliyor.

Balık

Bükreş’te balık konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Ancak kenti özgü balıkların başında sazan balığı yani Saramura, Mersin balığı Nisetru la gratar ve ringa balığı Scrumbie la Gratar bulabilirsiniz.

Çorbalar

Çorba çeşidi Bükreş’te çoktur. Üstelik çorbalar bol malzemeli ve genelde etli. Köfte çorbası yani Ciorba de perisoare, sebze çorbası taraneasca ve de işkembe çorbası burta bunların başında geliyor.

Papanasi

Romanya’daki en popüler tatlıların başında gelir. Bir çeşit donut olan bu tatlı,  Peynir ve donotun üzerine reçel ve krema dökülerek servis edilir.

Likör

Bükreş’in en meşhur yöresel içeceklerinden biridir.  Afinata denilen yabanmersini ve üzümden yapılan bir likör çeşiti vardır. Bir de vişne ve ahududu likörleri de bulunur.