Brüksel Gezi Rehberi

tarafından
174
Brüksel Gezi Rehberi

Brüksel gezi rehberi yazımızda, Brüksel ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Tarihi birçok mimari yapıya ev sahipliği yapan şehir, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Belçika tarihi süreci ve bu süreçte gelişim gösteren bir ülkedir. Ülkenin başkenti Brüksel’de seyahatiniz boyunca tarihin izlerini sizlere bütünüyle yansıtacaktır. Brüksel temiz havası ile sizi hemen içine çekiyor. Şehrin her yerine yürüyerek gitmeniz en iyi fırsatınız oluyor. Ulaşım için ayırdığınız bütçeyi ise enfes Belçika çikolatalarına harcayabilirsiniz. Eğer zaman kısıtlamanız varsa ulaşımda metro ve tramvayı tercih edebilirsiniz. Brüksel’de yılın her dönemleri farklı festivaller düzenlenmektedir. Ancak şehre ilkbahar ve yaz aylarında gitmenizi öneririz.

Avrupa başkenti olarak bilinen şehir Brüksel’de gezilecek yerler;

1 – Grand Place

Brüksel’in ünlü meydanı Grand Place, bir sürü mimari yapıyı bünyesinde bulunduran bir yer. Geçmişi ise oldukça eskiye dayanıyor. Şehrin ticareti bu meydanda sayesinde canlanıyor diyebiliriz. Dünyanın her bir yanından gelen turistler meydana  ve meydandaki yapılara hayran kalıyor.

2 – Atomium

Şehrin sembollerinden biriside Atomium yapısıdır. 1958 yılında Andre Waterkey tarafından yapılmıştır. Kronik yapı, demir kristalin 165 milyar kez büyütülmüş halini temsil ediyor. Şehrin en çok fotoğraflanan yapısı haline geliyor.

3 – Cinquantenaire Parkı

Brüksel’in popüler ve büyük parkı Cinquantenaire parkıdır. Belçika’nın özgürlüğünün 50 yıl anısına yaptırılmıştır. 30.000 hektarlık bir alana kurulan parkın içerisinde şelaleler, gölcükler, bitki çeşitleri ve piknik alanları bulunuyor.

4 – Belçika Karikatür Müzesi

1906 yılında yapılan müze, ülkedeki çizgi filmlerin kahramanlarını sizlerle buluşturan muazzam bir yerdir.

5 – Brüksel Kraliyet Sarayı

Belçika Kraliyet ailesinin ikamet ettiği yerdir. Sarayın tepesinde yer alan bayrak özgürlüğün simgesidir. Sarayın çevresinde ise kültürel yapı toplulukları yer alıyor.

6 – Royal Museum of the Armed Forces and Military History

1831 ve 1914 yıllarına ait askeri eserler bu müzede yer alıyor. Savaşlara ait silahlar, zırhlar ve uçaklar müzede sergilenmektedir.