Bristol Gezi Rehberi

tarafından
166
Bristol Gezi Rehberi

Bristol gezi rehberi yazımızda, Bristol ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. İngiltere’nin en eski şehri Bristol, tarihe şahitlik etmiş sokakları ile sizleri ziyarete bekliyor.

Seyahat rotanızı oluşturmadan önce tarih severliğiniz var ise Bristol şehrini ziyaret etmenizi öneririz. Çünkü şehrin yüzyıllardır olan tarihi geçmişi sizi etkileyecektir. Sokakları, caddeleri, mimari yapısı ve köprüleri tam bir İngiliz şehri olduğunun kanıtıdır. Kral Goerge dönemine ait eser ve yapılar İngiliz tarihi hakkında merak ettiklerinizi giderecek. Kültür mirasının yanı sıra renkli sosyal hayatta görülmeye değer doğrusu.

 Bristol’un gezilecek yerler listesi;

1 – Brunel’s SS Great Britain

Brunel’s SS Great gemisi, dünyada demirden yapılan ilk buharlı gemi olma özelliğini taşıyor. 1843 yılında Brunel tarafından yapılmıştır. Yolcu gemisi, Bristol ve New York arasını 14 günde kat ettiği için en hızlı gemi olmuştur. Kullanışlı olan yolcu gemisinin bakım ve onarım işlemleri pahalı olduğu için limana çekilmiştir. Günümüzde binlerce turist gemiyi görmek için Bristol şehrini ziyaret ediyor.

2 – Bristol Katedrali

En tarihi yapılardan bir tanesi olan katedral, 12. yüzyılda yapılmıştır.Yapı, Orta Çağ mimarisini tam anlamıyla yansıtıyor. 19. yüzyılda katedralin alt kısmında yangın çıkmış ve bazı oyuklar meydana gelmiştir.

3 – Clifton

18. ve 19. yüzyıllarda zengin tüccarların yaşam sürdüğü bir yerdir. Bu bölgede tarihi sokak ve dükkanlar ilgi gören bölümlerdir. Bristol’un önemli yerleşim yerlerinden olan Clifton, ünlü birçok yazar ve sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Bölgede Clifton Hayvanat Bahçesi, Clifton Kulübü, Clifton Katedrali ve Clifton Koleji yer alıyor.

4 – Clifton Suspension Köprüsü

Clifton Suspension Bridge tarafından yapılan bir köprüdür. 1836 yılında at arabaları ve yayaların geçmesi için yapılmış turistik öneme sahip bir yerdir. Yaşadığımız yıllarda köprünün üzerinde günde neredeyse 12.000 araç  ve bisiklet geçmektedir.