Bodrum Gezilecek Yerler

tarafından
234
Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum; muhteşem denizi, kumsalları, doğal güzellikleri ve mimarisinin yanı sıra, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de Ege’nin büyüleyici ve vazgeçilmez tatil mekanlarındandır. Bu kadar zenginliğin bir arada bulunması belki de Bodrum’u eşsiz kılıyor.

Bodrum; doğa ile baş başa kalarak huzurlu ve sakin bir tatil arayanları, çılgın ve eğlenceli vakit geçirmek isteyenleri, hatta kültür ve sanat gezisi hayali olanları da kucaklıyor. Böyle olunca da çocuklu ailelere, sevgililere, arkadaş grubuyla ya da yalnız tatil yapmak isteyen herkese hitap edecek fırsatlar sunmasıyla da cezbediyor. Birçok tatil alternatifi sunan Bodrum’dan seçtiğimiz, Bodrum uçak bileti alıp, gelip görülmesi gereken yerler ise sizlerle…

Gündoğan

Bodrum’un en eski yerleşim yerlerinden ve kayalık bir tepe yamacında kurulu olan Gündoğan Köyü; merkeze 25 km uzaklıkta, Yalıkavak-Göltürkbükü yolu üzerinde bulunuyor.

Bodrum Yarımadası’nın en uzun plajlarının bulunduğu Gündoğan sahili; zeytin, çam ve mandalina ağaçlarıyla, ışıltılı mavi deniziyle büyülüyor. Gündoğan; volkanik kayaçlardan oluşan kaya manastırları ve mezarlarıyla, kiliseleri, camileri ve yel değirmenleriyle tarihi ve doğal güzellikleri de bir arada barındırıyor. Hem trekking hem rüzgar sörfü yapmak için ideal alternatifler sunan bu köy, yakınlarındaki Tavşan ve Apostol adalarıyla da ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.

Torba

Bodrum’un kuzeyinde ve 6 km uzağında bulunan Torba Köyü; zeytin ve çam ağaçlarının yeşillerini, denizin mavilikleriyle buluşturuyor. Torba; Bodrum’da, tertemiz ve sığ koylarıyla hem yüzme hem de balık yemek için en çok tercih edilen yerler arasındadır. Torba koyu ise mavi sularıyla, tekne ve yat limanıyla, tarihi yapılarıyla ve doğal güzellikleriyle, Bodrum’da en çok beğenilen yerler arasında bulunuyor.

Bodrum Barlar Sokağı

Bodrum’un gece hayatıyla nam salan bu meşhur sokağı, dopdolu ve eğlenceli tatil geçirmek isteyenlerin odak noktasıdır. Bodrum’un yaz akşamlarında, en kalabalık mekanlardan birisi olan bu sokak, ünlü isimler de dahil birçok kişinin uğradığı yerler arasındadır. Dar sokağı boyunca sıralanmış şirin barların yanı sıra gece kulüplerinin bulunduğu bu bölge; 7/24 hareketli ve renkli oluşuyla eğlence severleri ağırlıyor.

Bargilya/Varvil

Bargilya; Bodrum-Milas yolu üzerinde, Bodrum’un cennet köşelerinden bir köy. Tarihi, doğayı, ekolojik zenginliği bir arada buluşturan Bargilya; sadelik, sıcaklık ve samimiyet arayanlar için minik bir tatil beldesi. Yemyeşil ormanlarla kaplı dağlarının arasındaki masmavi deniziyle, flamingolarıyla, Tuzla gölüyle adeta büyüleyen Bargilya Köyü; şirin restoranları, antik kenti, balıkçı koylarıyla, Bodrum’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi’nde yer alan bu eşsiz müze, sergilediği koleksiyonlarla, ziyaretçilerin büyük ilgi odağıdır. Müzede, deyim yerindeyse “Batan geminin malları” sergilenmektedir. Dünyanın en eski sualtı batığı olan ve Likyalılara ait olan Uluburun Batığı buluntuları, Finike Gelidonya Burnu, Bodrum Yassıada, Roma Tüccar gemisi, Şeytan Deresi, Tektaş ve Marmaris Serçe Limanına ait buluntular yer almaktadır. Müzede, batıklarda bulunan; cam külçeleri, altın mücevherler, kadehler, fayanslar, fildişi ve su aygırı dişleri, mutfak eşyaları ve yiyecek tohumları gibi birçok kıymetli ve tarihi obje ziyaretçilere sunulmaktadır.

Bodrum Aqualand

Ortakent Mahallesinde, Dedeman Oteli yerleşkesinde bulunan bu su parkı, 35,000 m2’lik alanıyla Bodrum’un en büyük aquaparkıdır. Özellikle, çocuklarıyla tatile çıkmış aileler ve sulu aktivite seven tüm yetişkinlere hitap eden bu su parkında; 23 adet kaydırak, köpük partisi ve çok sayıda su aktivitesi bulunuyor.

Akvaryum Koyu

Bodrum’da vazgeçilmez tekne turlarının durağı olan Akvaryum koyu, el değmemiş masmavi suları ve kayalıklarıyla adeta büyülüyor. Gümbet ve Bitez arasındaki bir bölgede kalan bu muhteşem koy, pırıl pırıl sularına çağırıyor.

Yahşi Yalı

Bodrum Yarımadası’nın dağlarla çevrili upuzun kumsallarının, mandalina bahçelerinin bulunduğu bu yer; tertemiz suları, sahilleri ve yeşil alanları bir arada sunuyor. Gündüz başka, akşam başka güzellikte yer alan Yahşi Yalı; Bodrum’da güzel bir tatil vadediyor. Bu bölge; koruma altında olan tarihi Rum evleriyle, Çelebi Adasıyla, rüzgar sörfü ve diğer su sporlarıyla ve de her yıl düzenlenen geleneksel Deve Güreşi Festivaliyle ilgi çekmektedir.

Kadıkalesi

Bodrum-Turgutreis’e 4 km uzaklıkta bulunan Kadıkalesi koyu; bu koya adını veren ve burun üzerine inşa edilmiş, Helenistik Döneme ait kalesiyle cezbediyor. Kadıkalesi koyu, mandalina bahçeleriyle çevrilmiş geniş ve pırıltılı kumsallarıyla, meşhur günbatımı seyriyle meraklılarını bekliyor.