Atina Gezi Rehberi

tarafından
308
Atina Gezi Rehberi

Atina gezi rehberi yazımızda, Lizbon ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Yunanistan’ın başkenti ve en kalabalık şehri olan Atina’da Yunan medeniyetine dayalı birçok yer gezebilirsiniz.

Bilindiği üzere Dünyada düzenlenen ilk olimpiyat Atina’da gerçekleşmiştir. Şimdilerde 4 milyon nüfusa sahip olan Atina, yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmakta. Yunan mimarisi ve tarihi yapıları bünyesinde barındıran şehirde  3- 4 gün konaklayarak gezinizi dolu dolu geçirebilirisiniz. Antik tiyatro ve müzeler şehirde en çok yer alan tarihi yapılar içerisinde yer alıyor.

Atina’da Gezilecek Yerler

Anciet Agora of Athens

Kombine bilet alarak Atina’da bulunan bu müzeyi keyifle gezebilirsiniz. 2000 yıldır dimdik ayakta duran bu müzeyi görmeden şehirden gitmeyiniz.

Plaka

Taş sokaklardan bir tanesi olan Plaka, müzeleri dolaştıktan sonra bir şeyler atıştıracağınız bir yer olmakta. Restoran ve cafelerin olduğu bu sokak hediyelik eşyaların satıldığı şirin bir yerdir.

Akropolis Müzesi

Akropolis Müzesi, Yunanistan

Akropolis Müzesi, Yunanistan

Müzede tarihi eserler, heykeller ve frizler bulunuyor. İlginç eserleri bünyesinde bulunduran müze ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor.

Dionysos Tiyatrosu

Müzeden çıktıktan sonra yolun karşısında bulunan Dionysos tiyatrosuna uğramadan gitmeyin. Şehirde bulunan Dionysos Tiyatrosu müzelere yakın ve en eski çağlarda oluşturulan bir yapı. Edinilen bilgilere göre bu tiyatroyu Dionysos Tanrı’sına adanmış olduğu söyleniyor.

Herodes Atticus Tiyatrosu

MÖ 161 yılında inşa edilen tiyatro, 5000 seyirci kapasiteli bir yerdir. Büyük bir yapı olan bu tiyatroyu dönemin zenginlerinden Herodes Atticus yaptırıyor. O günlerde yapılan gösteriler için açılan tiyatro, şimdilerde turistlerin gezdiği eski bir yapı olarak tarihe şahitlik ediyor.

Tavsiye Edilen Yazı

Mikonos Gezi Rehberi

Propylaea

MÖ 437’de inşasına başlayan Propylaea’nın 432 yılında inşası durmuştur. Günümüze  kadar ayakta durmayı başaran yapı ziyaretçilerin akınına uğruyor. Bazı parçaları yıkılsa da ayakta duran yapı, o yılları hayal etmenize yardımcı olmayı başarıyor.