Sharjah’da Gezilecek Yerler

tarafından
271
Sharjah’da Gezilecek Yerler

Sharjah’da Gezilecek Yerler Arap dünyasının kültürel başkenti seçilen Sharjah, Birleşik Arap Emirliklerinin üçüncü büyük kentidir.

Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan 7 emirlikten biri olan Sharjah, ülkeye maddi katkı sağlayan bir emirliktir. Her yıl binlerce turist Sharjah’ı ziyaret etmektedir. Çölün ortasında bir vaha olarak görülen emirlik, Dubai’ye komşudur. Arap emirliklerinde Dubai’den sonra gelen en kalabalık şehirdir. Abu Dubai, Dubai, Acman, Ümmü el – Kayveyn, Füceyre ve Reis el Hayme ve Sharjah 7 büyük emirliktir. Bölgede Sharjah emrinin verdiği bir kararla kültürel enstitüler açılmıştır. Bu enstitülerde kültürel mirası koruma kuralları çıkarılmıştır. Bölgede gezilip görülmesi gereken birçok cami ve müzeler bulunuyor. İşte mutlaka gidilmesi gereken yerler;

1 – Sharjah İslam Medeniyetleri Müzesi

Müzenin en üst katında 1400 yıllık İslami eserler bulunuyor. Müze içerisinde İslam’a yönelik birçok bilgi anlatılıyor. Arap dünyasındaki önemli bilimsel gelişmelerde müze içerisinde konu alınıyor.

2 – Sharjah Arkeoloji Müzesi

Müze içerisinde Milattan sonra 600 yıllık eserler, eşyalar sergileniyor. Özellikle o dönemlere ait mezarlar, evler en dikkat çekici kalıntılardır.

3 – Miras Alanı

Sharjah’ın  tarihi noktası, restore edilmiş küçük yerlerdendir. Altı farkı eser sergisi ile insanları tarihi geçmişe doyuruyor.

4 – Kral Faysal Camii

1987 yılında inşa edilen camii, bölgenin simgelerindendir. Cami 15 bin kişilik alana sahiptir. Görüntüsü ile turistleri kendine hayran bırakıyor. Caminin içerisinde 7 binden fazla kitap olan İslam kütüphanesi de olduğunu belirtelim.

5 – Al Noor Cami

Türkiye’deki Sultan Ahmet Camisinden esinlenerek yapılan Al Noor Cami, ihtişamlı turistik yerlerden biridir.

6 – Sharjah Akvaryumu

6 bin 500 metrekarelik alana sahip olan akvaryum, 150 türden fazla deniz canlısına sahiptir. Akvaryumun içinde 20 tane daha akvaryum bulunuyor.