Gence’de Gezilecek Yerler

tarafından
296
Gence’de Gezilecek Yerler

Kafkasya’nın en eski ve tarihi şehri Gence’de görülecek birçok güzellikte yer bulunuyor. Sizler için hazırladığımız Gence’de Gezilecek Yerler

Azerbaycan’ın tarihi şehri Gence, doğal güzellikleri ile seveceğiniz bir yerdir. Bakü’den akşam treni ile Gence’ye gelip gezdikten sonra tekrar akşam treni ile Bakü’ye dönebilirsiniz. Bakü’den sonra en çok turist alan yer Gence’dir. Dağlık arazide yer alsa da Gürcistan ve Tiflis’e yakın konumdadır. Çevresindeki ovalar hem karasal iklim özelliklerinin görülmesini sağlamış hem de verimli olmalarından kaynaklı ürün yetiştiriciliği artmıştır. Her yıl çok fazla yağış alması mahsul üretimini arttırıyor. Nüfusu 330.000′ e yakındır. Şehrin ismi Azerbaycan’da genişçe kelimesinden gence kelimesine dönüşmüştür. Eski dönemlerde ipek yolu üzerinde olmasından dolayı hem ticaret hem modern kültür gelişmiştir.

1 – Nizami Gencevi’nin Anıt Mezarı

Leyla ile Mecnun’un mesnevisinin ünlü şairi Nizami Gencevi’nin adı kentte her yerde karşınıza çıkar. Birçok park, heykel, sokak, anıt Nizami Gencevi’nin adını taşır. Anıt mezarı insanlar tarafından merak edilmektedir. Anıtın çevresinde şairin eserlerini anlatan heykeller yer alıyor. Anıtın diğer bir yakınında ise türbe bulunuyor. Türbe’de şairin anne ve babasının kabirleri yer alıyor. Anıtın tam karşısında ise müze vardır. Müze içerisinde şairin eserleri, tabloları, el yazmaları eserler ve şairin heykeli yer alıyor.

2 – Haydar Aliyev Parkı

Park herkesin bolca vakit geçirebileceği yerlerdendir. İçerisinde oyun alanı, amfi tiyatro alanı, müze, heykeller ve kafeler yer alıyor.

3 – Şişe Ev

1966 yılında yapılmış olan tarihi ev, ilginç bir görünüme sahiptir. Yapımında tam 44 bin şişe kullanılmıştır. Şişe haricinde bolca da deniz taşı kullanılmıştır.

4 – Cuma Mescidi

yüzyıldan yapılan mescit, kırmızı tuğlalarla oluşturulmuştur. Mescidin hemen yanında hamam, medrese ve mezarlık bulunuyor. Ayrıca Azerbaycan’da mescit aslında cami anlamına gelmektedir. Cuma camisi mescit olarak nitelendirilir.