Trabzon’da ne yenir ne içilir?

tarafından
197
Trabzon’da ne yenir ne içilir?

Trabzon uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Trabzon uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Trabzon Yemekleri

Hamsi Kuşu

Trabzon’un vazgeçilmez yemeklerinin başında Hamsi gelir. Tavası, pilavı vs. Şehirde hamsi ile yapılan pek çok yemek hatta tatlı bile bulabilirsiniz. Ancak farklı bir hamsi türü Hamsi Kuşu’ndan söz edelim. Kılçıkları ayıklanmış iki tane hamsinin arasına peynir konulur ve kızartılır. Bildiğiniz hamsi kızartmalarından farklıdır denemenizi tavsiye ederiz.

Karalahana sarması

Üzüm yaprağından yapılan sarma, Kentte yerini karalahana yapraklarından hazırlanan sarmaya bırakır. Karalahananın haşlanıp içerisine pirinç ve kıyma karışımının konulmasıyla yapılır. Trabzon ve Karadeniz yöresine özgü sevilen bir yemektir.

Mısır ekmeği

Karadenizliler buğday ekmeğini sevmez. Mısır ekmeği Trabzon sofralarının vazgeçilmezidir. Hatta süt, yoğurt karışımıyla kek gibi hazırlanan mısır ekmeği Karadeniz’de baş tacı edilir. Günümüzde de özellikle büyük kentlerde balık restoranlarında da servis edilir. Malzemesi bol olduğu için kek gibi kuru bile yiyebilirsiniz.

Mıhlama

Mısır unu, tereyağı ve peynirin bir araya geldiğini meşhur Karadeniz yemeğidir. İşin sırrı Şehre özgü tereyağı ve peynirini kullanmakta yatar. Karıştırılan bu karışım, tereyağında pişirilir. Pişirmesi marifet ister hızlı hızlı karıştırmak gerekir. Sıcak sıcak yenilmesi tavsiye edilir.

Hamsili Pilav

Adı üstünde hamsi ve pilav karışımından elde edilir. Hamsiler ayıklanır, mısır ununa bulanır, ayrı bir tavada soğanlı baharatlı pilav hazırlanır. Ve altta hamsinin dizildiği üstünde pirinç pilavının yer aldığı bu yemek hazır hale gelir. Pişirdikten sonra ters çevrilip servis edilir. Bu da marifet ister.

Pide

Ülkemizde pek çok şehre özgü pide vardır. Ancak en meşhuru hangisi diye sorarsanız Karadeniz pidesi yanıtını alırsınız. Pide için oluşturulan hamurun içerisine peynir ve kıyma ya da kavurma konulmasıyla yapılır. Trabzon pidesini farklı kılan ise yöreye özgü tereyağı ve peynir aromasında saklıdır. Tabi odun ateşinde pişirilmesi gerekir.

Kaygana

Yumurtalı, yoğurtlu ince bir hamur hazırlanır. Bu hamur kızgın yağda pişirilir. Biraz omlete benzer bir tattır. Karadeniz yemekleri yapan yerlerde de zaman zaman yemekten önce aperatif olarak servise sunulur. Şehirde iyi yapan yerler bulabilirsiniz.

Akçaabat Köftesi

Şehre özgü bir köfte türüdür. En önemli özelliği yöreye özgü dana ve öküz etinden elde edilen kıymadan yapılmasıdır. Odun ateşinde pişirilir. 1930’larda Akçaabat ilçesinde açılan lokantalarda meşhur olmuş ve ünü Türkiye’ye yayılmıştır. Siniri bulunmayan etten yapılan bu köfte, bir gün dolapta bekletilerek pişirime hazır hale getirilir.