Eskişehir’de Ne Yenir?

tarafından
293
Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir’de ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Medeniyetlerin yollarının birleştiği Eskişehir, tarih boyunca kültürel birikimiyle geleneksel tatlara sahip. Kafkas, Kırım ve ek olarak Balkan göçleriyle harmanlanan yemek kültürü, farklı lezzetleri barındırıyor. Süregelen zamanda biriken bu zengin kültürün farklı tatları da Eskişehir’in ayrılmaz birer parçası olmuştur. Bu meşhur yemekleri tanımak ve tatmak için zaman kaybetmeden siz de Eskişehir gezi planınızı oluşturun.

Eskişehir uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Eskişehir uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eskişehir’de Ne Yenir?

Çiğ Börek

Eskişehir denilince akla gelen ilk lezzet tabi ki çiğ börek. Bu börek çeşidi tatarların sürgün yemeğidir ve tatarca kökenli olarak ismini almıştır ayrıca lezzetli ve enfes anlamına gelmektedir.

Çiğ börek hamur işi olmakla beraber içi kıymalı ve kızartılarak pişirilen, kentin lezzetli tatlarındandır. Şehirde çiğ böreğin yapılışı mekanlara veya bölgeye göre farklılık gösteriyor. Belli bölgelerde içi biraz sulu olarak servis edilirken bir başka yerde daha kuru ve yoğun kıymalı olarak bulabilirsiniz.

Çiğ böreğin yanı sıra haşhaşlı börek ve çörekler de Eskişehir mutfağının enfes hamur işlerinden biri.

Balaban Köfte

Öğle yemeği tercihini çiğ börekten yana kullananlar için akşama Eskişehir’in meşhur lezzetlerinden bir diğeri olan Balaban Köftesini deneyebilirsiniz. Balaban köftesi de çiğ börekte olduğu gibi bir Tatar yemeği. Balaban da ‘büyük’ anlamına geliyor.

Balaban köftesi, iskender yemeğinin köfteli hali gibi aslında. İsmen yoğurtlu köfte olarak da geçiyor. Servis edilirken iskenderde olduğu gibi tabağın alt kısmında domates sosuyla ıslatılmış pide, üzerinde yani ara kısımda birkaç adet köfte ve en üst kısmında da bol tereyağıyla sofralarınıza geliyor. Balaban Köftesinde köfte yerine et ya da hem etli hem de köfte olan karışık versiyonlarını da tercih edebilirsiniz. Bu lezzetli yemeğin yanında üzüm suyunun da tadına bakabilirsiniz.

Leblebi Kurabiyesi ve Met Helvası

Eskişehir yemeklerinin yanında aynı zamanda meşhur olan tatlıları mevcut. Bunların başında tabi ki leblebi kurabiyesi ve met helvası geliyor.

Leblebi kurabiyesi, leblebi tozuyla şeker karışımının kurabiye haline getirilmesi ile yapılıyor. Bu tat da leblebi sayesinde 90’larda çocuk olanların alışık olduğu bir tat.

Met helvası ise saray helvası ve pişmaniye arasında kendine has tadını bulmuş bir tatlı. Her ikisine de benzer bir tadı olmasına rağmen pişmaniye kadar yumuşak ve helva kadar sert değil.

Tavsiye Edilen Yazı

İzmir’ de Ne Yenilir Ne İçilir ?

Haşhaşlı Ekmek

Eskişehir mutfağının vazgeçilmezi olan un bu tatta da yine kullanılıyor. Ayrıca bölgede haşhaş tarımının da yapılıyor olması kentin mutfağına da yansıyor. Haşhaşlı ekmek de haşhaş ve unun birleşimiyle ortaya çıkan bir lezzet. Haşhaşlı ekmeğin cevizli versiyonunu da birçok mekanda bulmak mümkün. Hamur işi seviyorsanız Eskişehir yemekleri tam anlamıyla enfes.