Eskişehir Gezi Rehberi

tarafından
229
Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir gezi rehberi yazımızda, Eskişehir ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Eskişehir’de gezilecek yerler bakımından da zengin seçenekleri ile ülkemizin en gözde şehirlerinden bir tanesi. Özellikle yerli gezginler için hafta sonu tatilinde bile kısa bir kaçamak yapabileceği bir Anadolu şehri. Şehrin gezilecek yerlerinde ilk sıraları Odunpazarı Semti, Porsuk Çayı, Adalar ,Balmumu Müzesi, Kurşunlu Külliyesi ve Atlıhan alıyor. Sizinle beraber bu yenilikçi ve kültürüyle de fazlasıyla zengin olan bu şehrin diğer güzelliklerini de paylaşalım.

Eskişehir uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Eskişehir uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Tarihi Odunpazarı Semti

Şehirde gezilecek yerler arasında ilk sırayı Odunpazarı alıyor. Eskişehir gezisinde gidip asla görmeden dönme diyebileceğimiz yerlerin başında geliyor. Birbirine bitişik halde bulunan cumbalı evlerin yer aldığı ve dar sokakların olduğu Odunpazarı evleri bölgenin en dikkat çeken güzelliklerinden. Kısa süre öncesine kadar kentin en eski evleri olarak gösterilen bu evler Osmanlı’da sivil mimarinin en güzel örneklerinden. Son dönemde yapılan restorasyon çalışmalarıyla da evlerin geleneksel yapısı korunmuş ve yerli yabancı turistlerin Eskişehir’de uğramadan dönmedikleri bölge haline gelmiştir. Evlerin çoğu hala konaklama amacıyla kullanılsa da geriye kalan kısmı kafe, butik otel, restoran, hediyelik eşya dükkanı ve müze olarak hizmet vermektedir.Tarihi dokularıyla sizi alıp götürecek bu semte uğramadan dönmeyin deriz.

Sazova Parkı

Son dönemlerde kentte birçok park yapılsa da en meşhur olanı kuşkusuz bu park. Sazova Parkı Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde bulunuyor.Çocuklu ailelerin, eğlenmek isteyenlerin özellikle keyifli anlar geçireceği par geniş ve içinde ilginizi çeken bir çok bölümü bulunuyor.

Korsan Gemisi, Masal Şatosu, Bilim ve Kültür merkezi, Sabancı Uzay Evi, Esminyatürk gibi bölümler tam olarak bahsettiğimiz üzere bu parkta yer alıyor.Bu parka keyifli bir gezi için bir gününüzü bile ayırabilirsiniz.

Porsuk Çayı/Adalar

Porsuk Çayı Eskişehir için büyük öneme sahip.Güzel havalarda çayda gondol turları düzenleniyor.Bu turlarıyla gezintideyken kendizi Venedik’te gibi hissedebilirsiniz.Eskiden kötü bir gönümü olan çay düzenlemelerle birlikte güzelliğiyle şehrin adeta havasını değiştirmiş durumda.Eskişehir gezinizde bu gondol turunu yapmadan dönmeyin deriz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Odunpazarı’nda bulunan tarihi yapılardan biri olan bu cami ve külliyesi,1525 yılında Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır.Çoban Mustafa Paşa bir yandan bu dönemlerde Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden biri olarak görevliymiş.Bu külliyede 7 bölüm bulunuyor.Bu bölümler;kervansaray, aşevi, cami, medrese, tabbane, şadırvan ve imaret.

Tavsiye Edilen Yazı

Gezilecek Yerler: İzmir

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

El Sanatları Çarşısı da Odunpazarı’nda bulunan ve aynı zamanda şehrin bir diğer turistik noktası. Atlıhan geçmişte han olarak kullanılmış ve son dönemlerde yapılan restorasyonların ardından şu an el sanatları mekanı olarak hizmet veriyor. Bu iki katlı çarşıda öncelikli olarak lületaşından yapılan geleneksel eşyaların yanında sevdiklerinize yöresel hediyelik birçok şey bulabilirsiniz.

Eskişehir Bal Mumu Müzesi

Resmi ismi ile Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi,son dönemlerde Eskişehir’in en dikkat çekici müzelerinin başında geliyor. Bu müzede yabancı yerli dünyada adını duyurmuş birçok kişinin balmumu heykellerine rastlamak mümkün. Müze içinde 5 farklı bölüm bulunuyor ve giriş kısmına ‘Kurtuluş’ adı verilmiş. İlk heykeller Kurtuluş Savaşı ile ilgili öenmli şahısların heykelleri olarak göze çarpıyor. Diğer kısımlarda ise müzik, fizik, sinema-tiyatro alanlarından bildiğimiz birçok önemli ismin toplamda 160 heykeli bulunuyor.

Eskişehir gezintinizde bu güzel yapılara uğramadan dönmek istemeyeceksiniz.