Tokyo’da ne yenilir, ne içilir?

tarafından
197
Tokyo’da ne yenilir, ne içilir?

Tokyo’nun herkes tarafından konuşulan ve konuşuldukça popülerliğini arttıran restoranı Kanda Japon mutfağının başarılı örneklerini sunuyor. Tokyo’da yemek kültürü oldukça gelişmiştir; uygun fiyatı, lezzetli yemekleri ve tipik mahalle havasını taşıyan mekanı ile Iseya kendinizi Tokyo’ya ait hissettiriyor. Jumbo syumai köftesi, soya soslu tshukune köfte topları mutlaka tadılması gereken lezzetler.

Trabzon Yemekleri

Sushi

Klasik Japon yemeği olsa da dünyanın ünlü birçok metropolünde satılıyor. Çiğ balık çeşitli sebzelerle karıştırılıyor. Tokyo’da da en ünlü Nigiri denilen sirkeli sosla yapılan bir türüdür ve birçok çeşitini bulmak mümkün.

Saşimi

Balık canlı genelde akvaryumdan alınır alınmaz dilimlenir ve wasabi adı verilen Japonya’ya özgü bir sosla birlikte servis edilir.

Çiraşisuşi

Çiğ ya da pişmiş farklı şekillerde yapılıyor. Balıketi dilimlerin ve suşihan dolu tabağa dizilir.

Tenpura

Balık ya da midye yumurta, soğan ve sebzelere batırılarak yağda kızartılır.

Tofu

Soya fasulyesi ezilir sonra haşlanır posa ve suyu ayrılır. Dünyanın protein açısından en zengin gıdalarından biridir. Yağ katılmadığı için de kalorisi yoktur. Japonlar Tofuyu sos gibi yemeklerin yanında kullanıyorlar.

Moçi

Pirincin buharda haşlanmasıyla elde edilen geleneksel bir Japon yemeğidir. Bazen baharat da katılıyor. Pirinci sertleşmesi bekleniyor. Elastik bir yapısı var. Hatta Japonya’da yaşlıların moçi çiğneme zorunluluğu çektiği için Moçi tıkanması vakasıyla öldüğü de biliniyor.

Okonomiyaki

Ahtapot, karides et ve sebzeler sote edilir. Su, un ve yumurtaya bulanarak kızartılır.