Telefonla İyi Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

tarafından
167
Telefonla İyi Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

Cep telefonlarının her yerde bizimle olması, sosyal ağlara kolay bir şekilde erişebilmemiz fotoğraf makinelerinden ziyade cep telefonlarıyla fotoğraf çekimi daha da popüler hale getirdi. Eğer siz de cep telefonuyla fotoğraf çekmek ve etkileyici karelere sahip olmak istiyorsanız önerilerimize göz atabilirsiniz.

Duyguyu İhmal Etmeyin

İyi bir fotoğraf çekmenin en önemli noktası, fotoğrafın hikayesidir. Bu nedenle de fotoğraf çekerken bir hikaye yaratmaya çalışın. Gittiğiniz bir restoranda dahi farklı fotoğraflar çekebilir, görenin kayıt kalmamasını sağlayabilirsiniz.

Zoom ve Flash Kullanmayın

Telefonlardaki özellikler teknik açıdan her ne kadar giderek gelişse de zoom şu an için telefonlarda zorunlu olmadıkça kullanılmaması gereken özellikler arasında. Bu nedenle de çekim sırasında olabildiğine zoom yapmaktan kaçının. Zoom gibi bir diğer kullanılmaması gereken özellik flaş. Fotoğraf makineleriyle yapılan çekimlerde dahi çok iyi bir ayar gerektiren flaş, cep telefonlarında karenizi tamamen yok edebilir.

Izgarayı Kullanın

Fotoğraf makinelerinin vazgeçilmezlerinden olan ızgaralar, cep telefonlarında da mevcut. Ekranı 9 eş parçaya ayıran çizgiler sayesinde farklı kompozisyonlar yaratabilir, yatay ve dikey ayarlarını yapabilirsiniz. Ayrıca biraz fotoğraf bilgisi sayesinde bu çizgileri kullanarak odak noktalarını fotoğrafınızda doğru yerlere yerleştirebilirsiniz. Altın oran olarak kabul edilen bu çizgilere sağ ve sol taraftaki kesişen noktalara odak noktasını yerleştirmeniz daha da etkileyici anlar yakalamanızı sağlar.

Odaklamayı İhmal Etmeyin

Cep telefonlarında fotoğraf çekimi sırasında çoğu kişinin atladığı bir nokta odaklanmadır. Cep telefonunuzun kamerası açık olduğu sırada karenizdeki en önemli noktaya dokunarak kameranın bu alana odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece çekim alanınız çok daha net ve etkileyici olacaktır.

Uygulama ve Efektler

Son olarak fotoğraflarınızı daha iyi hale getirecek farklı uygulamalar ve efektler kullanarak çektiğiniz fotoğrafları kusursuz hale getirebilirsiniz.