Prag Gezi Rehberi

tarafından
175
Prag Gezi Rehberi

Prag gezi rehberi yazımızda, Prag ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, tüm romantik ve cazibeliği ile insanların doyasıya gezdiği şehirlerden bir tanesidir.

Prag, Orta Bohemya’da Vlatna Nehri üzerinde yer alıyor. Şehirde barok ve gotik mimarisine ait birçok yapı bulunmaktadır. Orta Çağ’dan kalma yapıların günümüze kadar gelmesi şehrin muhteşemliğini halen koruduğunu bizlere göstermektedir. Prag’ın bu tarihsel dokusunun bozulmamasının en büyük sebebi ise 2. Dünya Savaşında fazla hasar almamasıdır. Prag’ın değişik isimlerle de anıldığını belirtelim. “Avrupa’nın kalbi”, ” Altın Kent “, ” Şehirlerin Anası” gibi isimlerle bilinmektedir. Orta Çağ zamanlarını size doyasıya yaşatacak şehirde, gezilip görülmesi gereken tarihsel yapılar beğeninizi kazanacak cinsten.

Prag’ta Gezilecek Yerler Listesi

1 – Old Town Hall ve Astronomik Saat Kulesi

Old Town meydanından yer alan saat kulesi, eski belediye binasının üstünde bulunuyor. Binanın en üstüne çıkarak Prag manzarasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Eski belediye binasının bodrum katlarında da eski Gotik dönemine ait labirentler ve mağazalar yer alıyor. Dünya üzerinden en eski saat olarak bilinen Astronomik saat, 1410 yılında yapılmıştır.

2 – Karl Köprüsü ( Charles Köprüsü )

Old Town ve Prag Kalesini birbirine bağlayan köprü, Vlatna Nehri üzerine kuruludur. Köprü, şehrin önemli sembollerinden biridir. Yaya ulaşımına da açıktır. Charles köprüsü yapılmadan önce bulunduğu yerde tahta bir köprü mevcutmuş. Ancak sel nedeniyle köprü yıkılmış. Yıkılan köprünün yerine taş köprü inşa edilmiştir. Ancak taş köprüde  tahta köprü ile aynı kaderi paylaşmış ve sel nedeniyle yıkılmıştır. Sonraki yıllar Charles köprüsü 1357 yılında Kral Charles tarafından yapılmıştır.

3 – Old Town Meydanı

Prag’ın en turistik yeri Old Town Meydanıdır. Oldukça kalabalık olan meydanda kafe, bar, mağaza ve değerli yapılar bulunmaktadır.

4 – Prag Yahudi Mahallesi

Yahudilerin Prag’a ilk 10.yüzyılda yerleştikleri söylenmektedir. Yahudi mezarlığı Avrupa’nın en eski mezarlığıdır. Mezarlıkta 100. 000’den fazla insan mezarı bulunuyor.