Özel Araçla Yurt dışına Nasıl Çıkılır?

tarafından
153
Özel Araçla Yurt dışına Nasıl Çıkılır?

Özel araçla seyahat etmek diğer ulaşım ağlarına göre bir hayli sevilen ve istenilen seçenektir. Peki özel araçla yurt dışına nasıl çıkılır?

Arabayla seyahat etmek bambaşka haz veren bir tercihtir. İstediğiniz yerde durmak, belli bir plana göre hareket etmemek, dilediğinizde rotanızı değiştirmek gibi birçok alternatif sunar. Gittiğiniz bölgede araç kiralayarak gezebilirsiniz. Ancak kendi aracınızla gitmeniz daha ekonomik ve konforlu olacaktır. Yurt dışına özel aracınızla nasıl gidersiniz bunlara yazımızda değineceğiz.

>> Araç Trafiğine Kapalı Şehirler

Kiralık Araçla Yurt dışına Çıkılır mı ?

Kiralık arabayla yurt dışına çıkmanız için araç sahibinden vekalet almanız gerekiyor. Vekalet işlemlerini gerçekleştirmek içinse notere gitmeniz gerekecek.

Özel Araçla Yurt dışına Çıkmak İçin Gerekli Belgeler

Yurt dışına aracınızla çıkmadan önce önemli bir noktada uluslararası ehliyetinizin olup olmamasıdır. Eğer son dönemlerde ehliyet almışsanız uluslararası geçerliliğe sahip çipli ehliyetiniz var demektir. Bunun dışında ehliyetiniz yeni değilse ehliyetinizi ya yeniletmeniz yada yeni ehliyet çıkarmanız gerekmektedir.

Uluslararası Ehliyet Nasıl Çıkartılır ?

Ülkemizde uluslararası ehliyet Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından verilmektedir. Yapacağınız işlemler çok zor değil. Sadece belli başlı prosedürleri doldurmanız gerekmektedir.

Başvuru için gerekli evraklar;

  • T.C kimlik numarası (Ehliyetiniz de veya kimliğinizde yazıyorsa yeterlidir.)
  • Sürücü Belgesi Aslı
  • 2 tane vesikalık fotoğrafınız gerekmektedir.

Belirtelim ki uluslararası ehliyetin geçerlilik süresi 1 yıldır. Her yıl yeniletmeniz gerekmektedir. Belge ücretleri ise ilk defa çıkaracak olanlar için biraz pahalıdır. Yenileme işlemleri için ise ücret yarı fiyatına düşüyor.

Çipli Ehliyet Nasıl Çıkarılır ?

Ehliyet için öncelikle randevu alıyorsunuz. Randevu aldıktan sonra evraklarınız ile Emniyet Genel Müdürlüğüne gidiyorsunuz. Gerekli evraklar ise;

  • Eski sürücü belgesi
  • Nüfus cüzdanı
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Sağlık raporu

15 TL çipli ehliyet bedelini ödeyerek işlemlerinizi gerçekleştiriyorsunuz.

Uluslararası Sigorta Nasıl Çıkartılır ?

Strazburg Anlaşması gereği şart olan sigorta yapılması, yurt dışında yaptığınız kaza masraflarını karşılar. Uluslararası sigorta 46 ülkede geçerlidir.

Yurt dışına arabayla gidebileceğiniz rotalar

Yunanistan, Batum, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Arnavutluk listenin başında gelen ülkeler oluyor.