Nürnberg Gezilecek Yerler

tarafından
225
Nürnberg Gezilecek Yerler

Neredeyse her Almanya şehrinde olduğu gibi, Nürnberg’te tarihi yapısıyla ön plana çıkan birçok mimariye sahiptir. Nürnberg ziyaretinde geçmişten izler bulabileceğiniz birçok yapıya rastlayabilirsiniz. Şehirde özellikle Gotik mimari severlerin ilgisini çekebilecek çok fazla yapı bulunuyor. Bunun yanı sıra, sıkça festivallerin yapıldığı şehirde, bu festivallerden birine denk gelirseniz, gezinize festivalleri de dahil edebilirsiniz. Bu tarih kokan şehri gezmek için Nürnberg uçak bileti almanız yeterli olacaktır. Şehir içi ulaşım kolay olduğundan, geziniz esnasında zorluk çekmezsiniz. Nürnberg geziniz esnasında görmeniz gereken yerler;

Nazi Partisi Dokümantasyon Merkezi

Nazi Partisi Miting Alanı, 1933 yılında Hitler’in emriyle, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin propagandalarında kullanılmak amacıyla inşa edilmiştir. Dokümantasyon Merkezide, bu alanda bulunan yapılardan birisidir. 1994 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır ve içerisinde Hayranlık ve Terör adındaki kalıcı sergi vardır. Bu serginin amacı, Nazi Almanya’sının sebep olduğu olayları gözler önüne sermektir.

St. Lorent Katedrali

Tarihi anlamda öne çıkan binalardan olan St. Lorent Katedrali, Eski Şehir içerisinde yer alır. 200 yılda tamamlanan St. Lorent Katedrali’nin yapımına 1795 yılında başlanmıştır.

Kaiserburg Kalesi

Kaiserburg Kalesi ismimnden yazılı kaynaklarda ilk defa 11. Yüzyılda bahsedilmiştir. Bu yapı, Orta Çağ’ın Avrupa’da ele geçirilmesi en zor olan kalelerden birisi olarak bilinir. 2. Dünya Savaşı’nda hasar gören yapının kalan kısımları, günümüzde Romanesk ve Geç Gotik şeklinde yeniden inşa edilmiştir.

Albrecht Dürer Evi

Resim sanatının önemli ressamlarından biri olan Nürnberg’li Albrecht Dürer’in, 1509 – 1528 yılları arasında yaşadığı evi, şu anda müze olarak kullanılıyor. 5 katlı ahşap ev, 1871 yılında müze olarak kullanılmaya başlandı. Müzede sanatçıya dair pek çok eserin kopyasına göz atabilirsiniz.

Oyuncak Müzesi

1971 yılında açılan Oyuncak Müzesi, dünyanın en önemli oyuncak müzelerinden birisidir. Müze gezinizde, dünyanın en eski oyuncaklarından, günümüz oyuncaklarına kadar harika bir oyuncak koleksiyonunu görebilirsiniz.

İnsan Hakları Yolu

1988 yılında, Nazi döneminden kalan kötü izleri silebilmek adına bir yarışma düzenlenmiştir ve bu yarışmaya İsrailli sanatçı Dani Karavan katılmıştır. Dani Karavan kazandığı yarışmada, 27 beyaz sütundan oluşan 8 metre uzunluğunda, 2 sütun başından, 1 adet selvi meşesinden, 1 adet giriş kısmındaki kemerden oluşan eser ortaya koymuştur. Tarihi yapıları severlerin mutlaka uğraması gereken yollardan birisidir.

Nürnberg Mahkeme Müzesi

Nürnberg Mahkeme Müzesi’nde, zamanında Hitler’in gösterileri yapılıyordu ve aynı zamanda toplama kampı olarak kullanılıyordu. Hitler’in konuşma yaptığı yer ve İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan eziyetleri müzede görebilirsiniz.